روستاي تركمان
همدان -ملایر - جوکار - روستای ترکمان 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

چه جزو آن دسته از افرادی باشید که از کامپیوتر یا همان رایانه معروف خودمان برای تفریح، سرگرمی یا انجام برخی از امور مانند چک کردن صندوق پست الکترونیک و …
استفاده می کنید و چه از آن گروه که کامپیوترشان به جانشان بسته و اکثر امور شخصی، تجاری و … را توسط این وسیله انجام می دهند فرق نمی کند! به هر حال شما یک کاربر رایانه هستید و فراخور نیازتان به این وسیله و همچنین شرایط اقتصادی و … از یک نمونه خانگی (PC) یا همراه (LAP TOP) این کالااستفاده می کنید.
بگذریم از این که شرایط اقتصادی نقش تعیین کننده تری برای انتخاب بین دو نمونه PC و لپ تاپ نزد بسیاری از کاربران داشته باشد، اما به هر حال هر کدام از این کالاها در شرایطی خاص مانند انجام بازی های رایانه ای سنگین و حرفه ای یا امور گرافیکی و … بهتر عمل می کنند.
البته طی شش ماه تا یکسال گذشته با ورود پردازنده های جدید و افزایش قابلیت های لپ تاپ ها، برخی از محدودیت هایی که سابقا لپ تاپ ها نسبت به انواع PC داشتند، رفع شده است و به قول فعالان بازار لپ تاپ، لپ تاپ ها می آیند تا بازار کامپیوتر را فتح کنند!
لپ تاپ بخریم یا PC؟
تا چند سال پیش که لپ تاپ ها جزو کالاهای لوکس به حساب می آمدند و از قیمت بالاتری نسبت به امروز برخوردار بودند کمتر کسی وقت خود را صرف این موضوع می کرد که لپ تاپ بهتر است یا PC؟
علت این موضوع را هم می توان قیمت بالای این کالاو عدم اعتماد برخی از کاربران به توانایی های این کامپیوتر کم حجم در مقایسه با PC دانست که البته قیمت بالای این کالادلیل محکم تری برای این مساله بود.
در چنین شرایطی کاربران PC، کامپیوترهای حجیم و سنگین وزن خود را روی چشم هایشان می گذاشتند و فکر تعویض آن را با یک لپ تاپ تا مدت ها، حداقل تا زمانی که شرایط مالی آنها در حد مطلوب شود از سر بیرون می کردند.
اما …
امروز شرایط تا حدود زیادی تغییر کرده است.
کاهش قیمت لپ تاپ که در پی افت جهانی قیمت این کالاروی داده است، افزایش قابلیت های این کالا، افزایش اعتماد کاربران رایانه به قابلیت توانایی های لپ تاپ ، ورود لپ تاپ های ارزان قیمت که با قیمتی حدود ۵۰ تا ۷۰۰هزار تومان به فروش می رسند و از همه مهم تر پرستیژ یا به قول برخی فروشندگان کلاس کاری لپ تاپ در مقایسه با PC باعث شده است توجه بسیاری از کاربران رایانه به سوی این کالاجلب شود.
با این وجود هنوز این سوال قدیمی که لپ تاپ بهتر عمل می کند یا PC؟ در ذهن بسیاری از کاربران رایانه و حتی کاربران لپ تاپ وجود دارد.
شاید برای یافتن پاسخ مناسب در این زمینه بهترین و ساده ترین راه این باشد که قابلیت های هر کدام از این کالاها را از نظر گذرانده و با هم مقایسه کنیم.
به طور کلی لپ تاپ ها از این لحاظ معروف شده اند که قابلیت جابه جایی آسان تری نسبت به PC دارند.
کاربران لپ تاپ می توانند به راحتی کامپیوتر شخصی خود را در یک کیف محل (دستی یا کوله پشتی) به هر کجا که می خواهند، حمل کنند. از طرفی لپ تاپ ها حجم کمی اشغال می کنند و می توان از آنها به راحتی در هواپیما، اتومبیل یا هر مکان دیگری استفاده کرد.
این درحالی است که PCها علاوه بر اینکه حجم بزرگی دارند و فضای زیادی اشغال می کنند، فاقد قابلیت حمل نیز هستند.
به عبارتی یک کاربر PC در زمینه استفاده از این کالادر هر زمان و هر کجا، نسبت به یک کاربر لپ تاپ با محدودیت های بسیار زیادی مواجه است.
از طرفی یک کاربر نوت بوک می تواند لپ تاپ خود را در دست گرفته و حین کار با آن، تلویزیون تماشا کند، از دوستانش پذیرایی کند یا حتی غذا بخورد (البته شما مورد آخر را نادیده بگیرید؛ چرا که طبق تحقیقات انجام شده یک لپ تاپ یا PC محل رشد و تکثیر باکتری های فراوانی است که باعث بروز بیماری های زیادی می شوند. توجه به این نکته در شرایطی که وبا در کشور شیوع یافته، بسیار جدی است).
استفاده از لپ تاپ بدون نیاز به جریان مستقیم برق نیز یکی دیگر از قابلیت های این کالااست که این قابلیت نیز با توجه به قطعی های اخیر جریان برق مدنظر بسیاری از کاربران رایانه قرار می گیرند.
طبق اعلام بهنامی یک کارشناس بازار، یک لپ تاپ می تواند معمولابین یک ساعت و نیم تا سه ساعت توسط باتری کار کند.
در نتیجه کاربران لپ تاپ می توانند هنگام قطع شدن جریان برق یا در اتوبوس، اتومبیل، قطار یا اماکنی که محدودیت دسترسی به برق شهری وجود دارد به راحتی از لپ تاپ خود استفاده کنند. این در حالی است که یک Desktop ا(PC) بدون جریان مستقیم برق قابلیت کاربردی ندارد. شکیل و زیبا بودن لپ تاپ ها نیز یکی دیگر از دلایل جلب توجه کاربران کامپیوتر به ویژه قشر جوان به سوی این کالااست. شرکت های تولیدکننده نیز با درک این نیاز مخاطب با تولید و عرضه لپ تاپ های فانتزی و رنگارنگ در صدد جلب نظر مصرف کنندگان برآمده اند. یکپارچگی امکانات در لپ تاپ یکی دیگر از ویژگی های این کالااست.
طبق اعلام محسنی یکی از فروشندگان کهنه کار لپ تاپ در مرکز خرید پایتخت، تجهیز به بلوتوث، وب کم، مودم اینترنت، کارت شبکه، دی وی دی رایتر، اسپیکر، TV card و همچنین قابلیت اتصال وسایل جانبی مانند ماوس، کیبورد خارجی دستگاه های سازگار با USB از ویژگی هایی است که اکثر لپ تاپ های موجود در بازار به آنها مجهزند.
این در حالی است که این امکانات به صورت یکجا در کمتر PC دیده می شود.
ارتقای لپ تاپ آری یا خیر؟
بسیاری از کاربران رایانه، حتی کاربران لپ تاپ تصور می کنند ارتقای قابلیت های یک لپ تاپ ممکن نیست. این در حالی است که فعالان بازار در این باره می گویند، امروزه ارتقای رم، هارد و درایو نسبت به گذشته مقدور شده است و تنها CPU (پردازنده) و کارت گرافیکی و کارت صدا در لپ تاپ قابلیت ارتقا ندارند. این در حالی است که PCها قابلیت ارتقای راحت تری نسبت به نوت بوک ها دارند.
بهنامی، یک کارشناس بازار در این زمینه می گوید: مهم ترین مشکل لپ تاپ ها عدم ارتقای VGA (کارت گرافیکی)، CPU (پردازنده)، صفحه نمایش و کارت صدا در آنها است که البته در این زمینه شرکت های تولیدکننده اقداماتی کرده اند و شاید تا چند ماه یا سال آینده این مشکل نیز رفع شود.
سعادتخواه، کارشناس بخش توسعه شرکت سازگار ارقام نیز در این رابطه می گوید: به طور کلی یک Desktop از لحاظ قابلیت ارتقا و تجهیز شدن به لوازم جانبی بهتر عمل می کند تا یک لپ تاپ.
به همین دلیل PCها هنوز جایگاه خود را حفظ کرده اند. به گفته وی با وجود رشد قابلیت های لپ تاپ هنوز مادربوردی که با فرکانس ۲۰۰۰ مگاهرتز کار کند نمی تواند روی لپ تاپ نصب شود. در حالی که مادربوردی با فرکانس مذکور به راحتی روی PC نصب می شود.
اندر معایب لپ تاپ
قیمت بالای لپ تاپ نسبت به Desktop یکی از عوامل مهمی است که به قول فعالان بازار کاربران را بین انتخاب PC و لپ تاپ مردد کرده و در بسیاری موارد به خرید PC ختم می شود.
بگذریم از اینکه طی دو تا سه ماه اخیر لپ تاپ هایی با قیمت ۵۰۰ تا ۷۰۰هزار تومان وارد بازار شده اند که قابلیت نصب و اجرای ویندوز XP را دارند، اما به هر حال فعالان بازار بر این باورند که یک لپ تاپ یک میلیون و ۳۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان در واقع کارآیی یک PC با قیمت پانصد تا ششصدهزار تومان را دارد.
طبق اعلام سامان شایسته، یک فروشنده تجهیزات کامپیوتری در مرکز خرید پایتخت، لپ تاپ برای استفاده عموم افراد مناسب نیست و تنها قابلیت جابه جایی و حمل آسان آن است که باعث استقبال گروهی از کاربران رایانه از لپ تاپ می شود.
به گفته وی، لپ تاپ برای افرادی که مدام بازی های جدید را خریداری و استفاده می کنند چندان مناسب نیست؛چراکه بازی ها، رو ز به روز به قدرت پردازش و سخت افزارهای قوی تری نیاز دارند و ممکن است لپ تاپ کاربر قابلیت اجرای همه نوع بازی را نداشته باشد.
ضمن اینکه لپ تاپ ها نمی توانند هاردهایی با سرعت بسیار زیاد را پشتیبانی کرده و اغلب سرعت هارد آنها ۵۴۰۰ دور در دقیقه است.
این در حالی است که بهنامی، کارشناس بازار در این زمینه می گوید: در حال حاضر با توجه به رشد تکنولوژی لپ تاپ هایی وارد بازار شده اند که برای انجام بازی های رایانه ای مناسب هستند.
البته این لپ تاپ ها قیمتی بالای دو میلیون دارند.
کیبورد لپ تاپ ها نیز در حالت عادی کوچک تر از کیبورد PC است و کار کردن با آنها برای برخی از کاربران دشوار است.
همچنین استفاده از Touch Pad یا همان صفحه لمسی لپ تاپ به راحتی استفاده از ماوس نیست. به همین دلیل بسیاری از کاربران لپ تاپ از ماوس استفاده می کنند.یکی دیگر از مشکلات لپ تاپ ها عمر کوتاه باتری آنها است. باتری لپ تاپ ها از بخش هایی است که پس از دو یا سه سال نیاز به تعویض دارد و این تعویض یک هزینه ۵۰ تا ۱۵۰هزار تومان روی دست کاربر لپ تاپ می گذارد.همچنین لپ تاپ ها اغلب بسیار ظریف هستند و نسبت به ضربه و گردوغبار حساس هستند.
محدودیت دیگری که لپ تاپ ها دارند این است که در صورت خرابی یک بخش از لپ تاپ مانند کیبورد یا… ناچارید لپ تاپ را به نمایندگی فروش یا تعمیرکار بسپارید و در این صورت تا چند روز از استفاده آن محروم خواهید شد.
در حالی که در صورت خرابی کیبورد، صفحه نمایش و برخی از قسمت های PC می توانید به جایگزین کردن یک قطعه یدکی از PC استفاده کنید.
جایگاه لپ تاپ و PC در ایران
با وجودی که استفاده از لپ تاپ در کشورهای آمریکایی و اروپایی روندی صعودی دارد و در برخی کشورها لپ تاپ ها تا حدودی جایگزین Desktop شده اند این روند در ایران و به طور کلی در خاورمیانه آهنگی آرام دارد.
طبق اعلام سعادتخواه، کارشناس بخش توسعه شرکت سازگار ارقام رشد کند استفاده از لپ تاپ در کشور ما به دلایل مختلفی از جمله عدم آشنایی اکثر مردم با اموری مانند وایمکس و ایرلس در ایران است.
به گفته وی، در سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکایی کاربر لپ تاپ می تواند در هتل ها، رستوران ها، ایستگاه مترو، فرودگاه و… از اینترنت رایگان استفاده کند در حالی که این امکان در کشور ما تنها در پاساژ پایتخت و چند هتل تازه احداث وجود دارد.
از طرفی لپ تاپ در کشور ما هنوز به عنوان کالایی لوکس به حساب می آید. سعادتخواه عقیده دارد طبق بررسی های انجام شده رشد استفاده از لپ تاپ و جایگزینی حدودی لپ تاپ با PC را می توان طی سه سال آینده در خاورمیانه شاهد بود؛چرا که نحوه خرید مردم خاورمیانه با سایر کشورها متفاوت است.
به گفته وی، به طور کلی مردم کشور ما به خرید تک تک قطعات کامپیوتری و اسمبل کردن PC عادت دارند و معتقدند این نحوه خرید کامپیوتر باعث می شود، بهای کمتری بابت PC بپزدازند. در حالی که در سایر کشورها این طور نیست و خریداران ترجیح می دهند بابت یک کالای بسته بندی شده و کامل بدون دردسر اسمبل کردن هزینه کنند.
به گفته این کارشناس حتی اگر این اتفاق طی سه سال آینده رخ دهد و میزان استقبال و خرید لپ تاپ افزایش یابد باز هم DESKTOP جایگاه خود را دارد و از صحنه محو نمی شود.
زیرا تکنولوژی های جدید ابتدا برای DESKTOP طراحی و اجرا می شوند و پس از آن نوبت به لپ تاپ می رسد.
وی معتقد است پایین ترین قیمتی که برای یک لپ تاپ و PC می توان در نظر گرفت به ترتیب ۵۰۰هزار و ۲۰۰هزار تومان و بالاترین قیمت نیز متغیر است و این تغییر قیمت در PC مشهودتر است.
چرا که قطعات PC قابلیت ارتقا و جداشدن دارند و همچنین هر قطعه قیمت خاصی دارد. به عنوان مثال یک کارت گرافیک با قیمتی حدود ۵۰۰هزار تومان می تواند قیمتPC را افزایش دهد. ضمن این که چنین کارت گرافیکی نیاز به یک پردازنده قوی با قیمت بالادارد.
ختم کلام
حالاخودتان می توانید با یک،دو دو تا چهارتا ساده انتخاب کنید.
لپ تاپ یا DESKTOP!
اگر علاقه مند به بازی های رایانه ای و تماشای فیلم در صحنه نمایش های ۱۹ یا ۲۰ اینچ یا صحنه نمایش های عریض (WIDE) هستید، به شما PC را پیشنهاد می کنیم.
اما اگر از رایانه به قصد انجام امور شخصی و تجاری مهم استفاده می کنید و قصد دارید اطلاعات را در هر زمان و مکان در اختیار داشته باشید، لپ تاپ انتخاب مناسب تری است.

[ ٢٥ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٤:۱٦ ‎ب.ظ ] [ ترکمان ]

باز باران
با ترانه
می خورد بر بام خانه
یادم آمد کربلا را
دشت پر شور و بلا را
گردش یک ظهر غمگین
گرم و خونین
لرزش طفلان نالان
زیر تیغ و نیزه ها را
باز باران
با صدای گریه های کودکانه
از فراز گونه های زرد و عطشان
با گهر های فراوان
می چکد از چشم طفلان پریشان
پشت نخلستان نشسته
رود پر پیچ و خمی در حسرت لب های ساقی
چشم در چشمان هم آرام و سنگین
می چکد آهسته از چشمان سقا
بر لب این رود پیچان
واندر این صحرای سوزان
می دود طفلی سه ساله
پر ز ناله
دل شکسته
پای خسته
باز باران
باز هم اینجا عطش
آتش ، شراره
جسمها افتاده بی سر ، پاره پاره
می چکد از گوشها باران خون و کودکان بی گوشواره
شعله در دامان و در پا می خلد خار مغیلان
وندرین تخدیده دشت و سینه ها بر پاست طوفان
دستها آماده شلاق و سیلی
چهره ها از بارش شلاق ها گردیده نیلی
باز باران ، قطره قطره
می چکد از چوب محمل...
خاک های چادر زینب به آرامی ، شود گِل
می رود این کاروان منزل به منزل
می شود از هر طرف این کاروان هم سنگ باران
آری آری
باز سنگ و باز باران
آری آری
تا نگیرد شعله ها در دل زبانه
تا نگیرد دامن طفلان محزون را نشانه
تا نبیند کودکی لب تشنه اینجا اشک ساقی
مشک ساقی
کاش می بارید باران
آه باران !
کی بباری بر تن عطشان یاران ؟
تر کنند از آن گلو را
آه باران ، آه باران

[ ۱۱ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ ] [ ترکمان ]

اگر گیری وضو با آب زمزم  -  اگر سجاده گردد عرش اعظم

اگر گویی اذان بر بام افلاک   - گراز تکبیر گردد سینه ات چاک

اگر ضرب المثل گردد خضو ات-به حمد و قل هو له در رکوع ات

اگر باشد به توحیدت تعهد   -  اگر گردی شهید هم در تشهد

مبادا بر نماز خود بنازی  -  علی را گر نداری بی نمازی

[ ۱۱ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ ] [ ترکمان ]

متن نوحه با ترجمه:

ای ز صولت لا فتی الا علی در شأن تو؛ (خطاب به حضرت زینب کبری است سلام الله علیها و روحی فداها)

می‎برد شمر از سرت معجر، فکیف تصبحون؟ (معجر=روسری، فکیف تصبحون= شما را چه پیش خواهد آمد)

آل بو سفیان به عزت، فی بیوت آمنین؛ (در خانه‎هایشان در امنیت به سر می‎برند)

آل ما دور از وطن، یا لیت قومی یعلمون؛ (کاش این قوم می‎دانستند)

انعم الله علینا برسول مدنی؛ (خداوند به واسطه رسولی مدنی بر ما نعمت روا داشته)

هو جدی، و ابی و واسط الکون علی؛ (که آن پیغمبر جد من است. و علی پدر من واسطه عالم است)

خیرة الله من الخلق أبی؛ (پدرم علی بهترین خلق خداوند...)

بعد جدی، فأنا ابن الخیرتین؛ (... پس از پیغمبر است. و من فرزند دو برگزیده)

فضة قد خلصت من ذهب؛ (من نقره‎ای هستم که از طلا بیرون آمده است)

فأنا الفضه و ابن الذهبین؛ (پس من نقره‎ام و فرزند دو طلا "حضرت رسول اکرم و امام علی علیهماالسلام")

ذهب ٌمن ذهب ٍ فی ذهب ٍ ؛ (طلایی از طلا و در طلا)

و لجینٌ فی لجین ٍ فی لجین ٍ ؛ (و نقره‎ای در نقره اندر نقره)

أنا مظلوم حسین

أنا محروم حسین

لم یا قوم تریدون ببغی و فساد؟؛ (ای قوم چرا خواستار بغی و فساد هستید؟)

لم تسعون بقتلی بلجاج و عناد؟ (و چرا از روی اصرار و دشمنی سعی در قتل من دارید؟)

لیس والله سوانا خلف بعد النبی؛ (قسم به خداوند که جز ما کسی جانشین و باقیمانده پیغمبر نیست)

فرض الله علی طاعتنا کل عباد؛ (و خداوند اطاعت کردن از ما را بر همه بندگان واجب نموده)

أنا مظلوم حسین

أنا محروم حسین

عجبا وا عجبا امت کفار که یک سر

چشم پوشیده ز حق نمک آل پیمبر

و ستجزون من الله اذا قام قیامة؛ (و به زودی حین قیام قیامت، جزای خود را از طرف خداوند خواهید دید)

أنا مظلوم حسین

أنا محروم حسین

عجبا وا عجبا امت کفار که یک سر

چشم پوشیده ز حق نمک آل پیمبر

همه در ریختن خون من آن بی کس و یاور

شده آماده و بگرفته به کف نیزه و خنجر

و ستجزون من الله اذا قام قیامة؛ (و به زودی حین قیام قیامت، جزای خود را از طرف خداوند خواهید دید)

لم یا قوم تریدون ببغی و فساد؟؛ (ای قوم چرا خواستار بغی و فساد هستید؟)

لم تسعون بقتلی بلجاج و عناد؟؛ (و چرا از روی اصرار و دشمنی سعی در قتل من دارید؟)

لیس والله سوأنا خلف بعد النبی؛ (قسم به خداوند که جز ما کسی جانشین و باقیمانده پیغمبر نیست)

فرض الله علی طاعتنا کل عباد؛ (و خداوند اطاعت کردن از ما را بر همه بندگان واجب نموده)

أنا مظلوم حسین

أنا محروم حسین

من له جد کجدی فی الوری؛ (چه کسی در عالم، پدربزرگی مانند پدربزرگ من دارد؟)

او کشیخی؟ فأنا ابن العلمین؛ (یا پدری چون پدر من دارد؟ پس من فرزند دو زعیم و سالار هستم)

فاطمه الزهرا امی، و ابی؛ (فاطمه زهرا مادرم هست و پدرم کسی است که...)

قاصم الکفر ببدر و حنین؛ (... کمر کفر را در بدر و حنین شکست)

عبدالله غلاما یافعا؛ (و پدرم - علی- در حالی که نوجوانی بود خداوند را پرستش می‎کرد)

و قریش یعبدون الوثنین؛ (در حالی که قریشیان آن دو بت را می‎پرستیدند)

یعبدون اللات و العزی معا؛ (آنها لات و عزی را با هم می‎پرستیدند)

و علی کان صلی القبلتین؛ (در حالی که پدرم - علی- بر هر دو قبله - مکه و قدس - نماز گزارده بود)

فأبی شمس، امی قمر؛ (پس پدر من خورشید است و مادرم ماه)

فأنا الکوکب و ابن القمرین؛ (و من ستاره و فرزند دو ماه و خورشید)

أنا مظلوم حسین

أنا محروم حسین

چیست تقصیر من ای قوم که امروز جهانی

شده آماده به قتلم همه با تیغ و سنانی؟

در شما نیست ز اسلام نه نامی و نشانی

أنا عطشان و قد اُحرق نطقی و لسانی؛ (عطش مرا فرا گرفته و کلام و زبانم آتش گرفته)

أنا ظمئان و قد احرق قلبی و فوادی؛ (تشنه هستم و قلب و سینه‎ام سوخته است)

أنا مظلوم حسین

أنا محروم حسین

زیر خنجر شه لب تشنه حسین گفت:

تو ای شمر ستمکار

تو ای ملحد مکار

تو ای کافر غدار

اگر من نشناسی، بگویم بشناسی:

حسینم، ضیاء القمرینم، قتیل الودجینم؛ (من حسینم، نور خورشید و ماه هستم و کشته شده و دو رگ گردن بریده)

امام الحرمینم، أنا الفضة وابن الذهبینم؛ (پیشوای حرمین مکه و مدینه‎ام، منم نقره و فرزند دو طلا - علی و فاطمه سلام الله علیهما -)

أنا مظلوم حسین

أنا محروم حسین

منم شهپر جبریل منم آیه‎ی تطهیر

منم نخله خوبان منم زاده زهرا

منم عرش و منم فرش

منم کرسی و لوح و قلم و باعث ایجاد دو عالم

أنا مظلوم حسین

أنا محروم حسین

[ ۱٠ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ ] [ ترکمان ]

ای حسین ای کربلا شاهی سلام اولسون سنه

اودلانان ظولمیله درگاهی، سلام اولسون سنه

 

ای شهید نیزه و خنجر، قتیل کربلا

ای چکه‌ن امت‌دن اؤترو، عصریده بی حد بلا

عالمین جانی سوسوز اطفالیوه، قربان اولا

ای حجاز و مکه‌نین شاهی، سلام اولسون سنه

×××××××××××××

گلدی گئجه اوغلون گوره کان حیا لیلا

گوردو یئرینده یوخ علی ائتدی نوا لیلا

 

ای حسین ای کربلا شاهی سلام اولسون سنه

اودلانان ظولمیله درگاهی، سلام اولسون سنه

 

ای شهید نیزه و خنجر، قتیل کربلا

ای چکه‌ن امت‌دن اؤترو، عصریده بی حد بلا

عالمین جانی سوسوز اطفالیوه، قربان اولا

ای حجاز و مکه‌نین شاهی، سلام اولسون سنه

 

ای وئره‌ن آللاه یولوندا قاسم و اکبر فدا

ای اولان عباسینین بیر جوت قولو تن‌دن جدا

اضغرون قوربانی اوللوق، یا ذبیحا" من قفا

شیعه‌لر پشت و پناهگاهی، سلام اولسون سنه

 

تیتره‌دیب آللاهین عرشین، صوت هل من ناصرون

تل‌دن زینب دئدی: قوربان سنه بو خواهرون

قویدولار یالقوز سنی اولمازدی کیمسه یاورون

ائتمه‌دی بیر کیمسه همراهی، سلام اولسون سنه

 

عصر عاشورا گونی، ای خئیمه‌سی تالان اولان

نازپرور قیزلاری غارت گونی، وئیلان اولان

اؤز باشی نوک-ی-جیداده، زینبی نالان اولان

ای گئدهخ‌ن تالانا خرگاهی؛ سلام اولسون سنه

هانسی شاهه سایبان اولدو سنین تک جبرئیل

ای حسین ای نعشی عریان قانی توپراقه سبیل

سن کیمی کوه مناده هاردا جان وئردی خلیل

ای اولان بو عزت و جاهی، سلام اولسون سنه

 

کیم وئریبدیر سود اوشاقین، اوخلارا سن تک نیشان

کیم سنین تک تشنه جان وئردی اولوبدور غوسلی قان

کیم حقیقت عرصه‌سینده وئردی سن تک امتحان

نور چشم قدرت اللهی، سلام اولسون سنه

 

ای اولان قرآن ناطق، سرور هر بیر شهید

حق دئییب حق ایسته‌دین حقدن دفاع ائتدین شدید

بیز کی مغروق گوناهیک، سن بیزه بابا امید

مظهر فوق یداللهی، سلام اولسون سنه

 

نادری ثبت ائت حسین فرمایشاتین دفتره

کیمده وار جرات حسین تک امر قیلسین لئشگره

"اگمه‌رم من باش یزیده باشی وئرره‌م خنجره"

پرچم نصراللهی، سلام اولسون سنه

[ ٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ ] [ ترکمان ]

١- هر روز ١٠ تا ٣٠ دقیقه پیاده‌روى کنید و به هنگام راه رفتن، لبخند بزنید. این بهترین داروى ضدافسردگى است.
٢- هر روز حداقل ١٠ دقیقه در یک مکان کاملاً ساکت و بى‌سر و صدا بنشینید.
٣- هرگز از خوابتان نزنید. یک دستگاه ضبط فیلم بخرید و برنامه‌هاى تلویزیونى مورد علاقه‌تان که شبها دیروقت پخش مى‌شوند را ضبط کنید و روز بعد ببینید.
۴- هر روز صبح که از خواب بلند مى‌شوید، جمله زیر را تکمیل کنید:
«هدف امروز من ....................... است.»
۵- با این سه «الف» زندگى کنید:
انرژى، اشتیاق، احساس یگانگى
۶- نسبت به سال قبل کتاب‌هاى بیشترى بخوانید و بازى‌هاى بیشترى بکنید.
٧- هر روز زمانى را براى دعا، مدیتیشن، یوگا و یا نظایر آن بگذارید.
٨- با افراد بالاتر از ٧٠ ساله و نیز افراد کمتر از ۶ ساله وقت بگذرانید.
٩- به هنگام بیدارى، رویاپردازى کنید.
١٠- بیشتر از میوه‌ها و سبزیجات تغذیه کنید.
١١- چاى سبز، مقدارى زیادى آب، کلم، بادام و فندق را در رژیم غذایى روزانه‌تان بگنجانید.
١٢- سعى کنید هر روز بر روى لب حداقل سه نفر لبخند بیاورید.
١٣- ریخت و پاش و آشفتگى را از خانه، ماشین و میز کارتان دور سازید.
١۴- انرژى خود را صرف شایعات، موضوعات گذشته، افکار منفى یا چیزهایى که از کنترل شما خارج است نکنید. در عوض، انرژى خود را مصروف جنبه‌هاى مثبت «زمان حاضر» سازید.
١۵- بدانید که زندگى مانند مدرسه است و شما براى یادگیرى به اینجا آمده‌اید. مسائل، جزئى از برنامه درسى است که ظاهر مى‌شوند و از بین مى‌روند، درست مثل مسائل کلاس ریاضى، امّا درس‌هایى که از آن‌ها یاد مى‌گیرید براى همیشه پا برجا مى‌ماند.
١۶- صبحانه را زیاد، ناهار را متوسط و شام را کم بخورید.
١٧- خودتان را زیاد جدّى نگیرید. هیچکس دیگر هم این کار را نمى‌کند.
١٨- لزومى ندارد که در هر بحثى برنده شوید، اختلاف نظرها را بپذیرید.
١٩- با گذشته خود صلح کنید تا «حال»تان خراب نشود.
٢٠- زندگى خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.
٢١- هیچکس مسئول شادى و رضایت شما نیست بجز خودتان.
٢٢- هر مصیبت یا ضایعه‌اى که برایتان پیش مى‌آید به خودتان بگوئید: «آیا ۵ سال دیگر، این اتفاق اهمیتى خواهد داشت؟»
٢٣- همه را به خاطر همه چیز ببخشید.
٢۴- آنچه دیگران درباره شما فکر مى‌کنند به شما مربوط نیست.
٢۵- هر وضعیتى، چه خوب و چه بد، تغییر خواهد کرد.
٢۶- به هنگام بیمارى، کارتان از شما مراقبت نمى‌کند، دوستانتان از شما مراقبت مى‌کنند. تماس خود را با آن‌ها حفظ کنید.
٢٧- بهترین اتفاق براى شما هنوز روى نداده است.
٢٨- گاهگاهى به افراد خانواده‌تان تلفن کنید و بهشان بگوئید که به فکرشان هستید.
٢٩- هر شب قبل از رفتن به رختخواب، جمله زیر را تکمیل کنید.
«من امروز به خاطر ...................... خوشحال و سپاسگزارم.»
٣٠- این متن را براى کسانى که دوستشان دارید بفرستید.

[ ٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ ] [ ترکمان ]

آیا میدانستید که بیماری قند اولین عامل کوری در مردم جهان است ؟

آیا میدانستید که شیرینی تنها مزه ای است که جنین در رحم مادر هم می فهمد ؟

آیا میدانستید که زنبور عسل ۵ چشم دارد که ۲ تا اصلی در بغل سر و ۳ تا بر روی سر اون قرار داره ؟


آیا میدانستید که بیست درصد آب شیرین جهان میان آمریکا و کانادا قرار دارد ؟

آیا میدانستید که مورچه در مایکروویو زنده میماند ؟

آیا میدانستید که خوردن ۱ سیب اول صبح، بیشتر از قهوه باعث دور شدن خواب آلودگی می‌شود ؟

آیا میدانستید که کره زمین از ۱۰۲ عنصر بوجود آمده و این ۱۰۲ عنصر در بدن انسان وجود دارد ؟

آیا میدانستید که در هر ثانیه ۵۰۰۰ بیلیون بیلیون الکترون به صفحه TV برخورد میکند تا تصویر را ایجاد کند ؟

آیا میدانستید که تعداد چینی‌های که انگلیسی بلدند، از آمریکایی‌های که انگلیسی بلدند، بیشتر است ؟

آیا میدانستید که گرمترین نقطه جهان نقطه ای بنام گندم بریان در کویر لوت ایران با ۷۵ درجه گرما می باشد ؟

آیا میدانستید که استرس تا ۵ برابر سیستم ایمنی بدن را پایین میآورد ؟

آیا میدانستید که حس بویایی خرس تقریبا صد برابر قوی تر از انسان است ؟

آیا میدانستید که دود سیگار موجود در محیط بیشتر از مصرف مواد قندی در پوسیدگی دندانهای کودکان نقش دارد ؟

آیا میدانستید که پروانه ها، چشم های مرکب دارند که تعداد آنها گاهی به هیجده هزار می رسد ؟

آیا میدانستید که در برج ایفل دو میلیون و نیم پیچ به کار رفته است ؟

آیا میدانستید که طول رگهای بدن انسان پانصد و شصت هزار کیلومتر است ؟

آیا میدانستید که زیباترین مجسمه تاریخ ایران مجسمه برنزی نادر شاه افشار است ؟

آیا میدانستید که حس بویایی انسان قادر به دریافت و تشخیص ده هزار بوی متفاوت است ؟

آیا میدانستید که کشور ایران هفدهمین کشور وسیع دنیاست ؟

آیا میدانستید که مرد در قیاس با زن مى‌تواند حروف ریزترى را بخوانند ولی شنوایى زن بهتر از مرد است ؟

آیا میدانستید که مروارید در سرکه حل می شود ؟

آیا میدانستید که یک پنجم اکسیژنی که مصرف می کنیم توسط مغز مصرف می شود ؟

آیا میدانستید که انسانی با عمر متوسط بیش از ۱۶۳ میلیون لیتر هوا استنشاق می کند ؟

آیا میدانستید که تعداد دهانه های آتشفشان سطح مریخ چهار برابر ماه است ؟

آیا میدانستید که بیش از ۱۵ هزار نوع برنج وجود دارد ؟

آیا میدانستید که پر مصرف ترین دارو در جهان قرص آرام بخش "والیوم" است ؟

آیا میدانستید که سی برابر مردمی که امروزه بر سطح زمین زندگی می کنند، در زیر خاک مدفون شده اند ؟

آیا میدانستید که در یک سانتی متر از پوست شما 12 متر عصب و 4 متر رگ و مویرگ وجود دارد ؟

آیا میدانستید که رشد کودک در بهار بیشتر است ؟

آیا میدانستید که برای اخم کردن باید 43 ماهیچه را به کار گیرید ولی برای لبخند زدن تنها حدود 17 ماهیچه به کار می افتد ؟

آیا میدانستید که هر دو هزار اخم، یک چروک بر روی صورت ایجاد می کند ؟

آیا میدانستید که در هر سال، یک انسان در حدود 6 میلیون و دویست و پنج هزار بار پلک می زند ؟

آیا میدانستید که یک انسان عادی روزانه یک لیتر بزاق دهان ترشح می کند که میزان آن در طول کل عمر او به 10 هزار گالن خواهد رسید ؟

آیا میدانستید که قلب یک انسان معمولی در بازه عمر او در حدود 3 هزار میلیون بار می تپد و 48 میلیون گالن خون را به رگ ها پمپاژ می نماید ؟

آیا میدانستید که اسب‌ها در مقابل گاز اشک آور مصون‌اند ؟

آیا میدانستید که مساحت دریاچه ارومیه 6 هزار کیلومتر مربع و عمیق‌ترین جای آن 14 متر است ؟

آیا میدانستید که نعناع سکسکه و تنگی نفس را شفا می‌دهد ؟

آیا میدانستید که در یک بوسه یک دقیقه ای 26 کالری سوخته می شود ؟

آیا میدانستید که افراد باهوش داراى روى و مس بیشترى در موهایشان هستند ؟

آیا میدانستید که جوانترین پدر و مادر جهان یک زوج ۸ و ۹ ساله بودند ؟

آیا میدانستید که نخستین رمانى که توسط ماشین تایپ نوشته شد، تام سایر بود ؟

آیا میدانستید که ایرانی ها روزانه بطور متوسط حتی نصف استکان هم شیر نـمیخورند ؟

آیا میدانستید که بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب میباشد ؟

آیا میدانستید که ایرانیان در آمریکا فرهیخته ترین افراد جامعه آمریکا هستند ؟

آیا میدانستید که مورچه ها هم شمردن بلدند و قدم هایشان را برای مسیر یابی میشمارند ؟

آیا میدانستید که مصرف زغال اخته از تنگی عروق خون جلوگیری میکند ؟

آیا میدانستید که در امریکا پول از کاغذ درست نشده بلکه از کتان ساخته شده است ؟

آیا میدانستید که والت دیسنی از موش می ترسید ؟

آیا میدانستید که عمر سنجاقکها تنها 24 ساعت می باشد ؟

آیا میدانستید که سردترین نقطه بدن کف پا و با دمای 3 درجه سانتیگراد است ؟

آیا میدانستید که جنین انسان میتواند بعد از هفته هفدهم خواب ببیند ؟

آیا میدانستید که قدرت بینایی جغد 82 برابر قدرت بینایی انسان است ؟

آیا میدانستید که اگر انسان 15 درصد آب بدن خود را از دست بدهد ممکن است بمیرد ؟

آیا میدانستید که شانس شبیه بودن دو اثر انگشت، یک به 64 میلیارد است ؟

آیا میدانستید که تنها حیوانی که نمی‌تواند شنا کند، شتر است ؟

آیا میدانستید که شیشه در ظاهر جامد به نظر می‌رسد ولی در واقع مایعی است که بسیار کند حرکت می‌کند ؟

آیا میدانستید که هر عنکبوت تار مخصوص به خود را دارد و تارهای آنها هرگز شبیه به هم نیستند ؟

آیا میدانستید که مار ناشنواست و به وسیله ارتعاشات دریافتی از زمین میتواند محیط اطراف خود را درک کند ؟

آیا میدانستید که نظیر اثرانگشت، اثر زبان هر شخص نیز متفاوت است ؟

آیا میدانستید که چرا با وجود شور بودن اشک چشم، چشم ما هنگام گریه کردن نمی‌سوزد ؟

 


جالب است که وقتی کمی از آب شور دریا به چشم ما می‌خورد، چشممان می‌سوزد، اما هنگام گریه این طور نمی‌شود. دلیل این اتقاق یک اصل علمی طبیعت است:

وقتی دو مایع مقدار نمک یا به اصطلاح شوری یکسان نداشته باشند، به محض اینکه با یکدیگر برخورد می‌کنند، مایعی که نمکش کمتر است سعی می‌کند به طرف مایعی که نمک بیشتری دارد حرکت کند.
آب دریا حدود شش برابر شورتر از آب موجود در سلول‌های چشم‌ ماست. وقتی آب شور دریا به چشم ما می‌خورد، آب درون سلول‌های چشم به طرف آب شور دریا حرکت و به بیرون تراوش می‌کنند. بنابراین سلول‌های چشم خشک می‌شوند و ما احساس سوزش چشم می‌کنیم. اما هنگام گریستن این اتفاق نمی‌افتد، چون مقدار نمک اشک، درست به اندازه نمک آب سلو‌ل‌های چشم است و آب درون سلو‌ل‌ها سر جایشان باقی می‌مانند و چشم ما دچار سوزش نمی‌شود.

[ ٧ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ ] [ ترکمان ]
دعای علقمه PDF چاپ نامه الکترونیک

علقمه گفت ‏که فرمود حضرت‏ باقرعلیه السلام که اگر بتوانى‏ که زیارت ‏کنى آن حضرت‏ را در هر روز به این زیارت در خانه خود بکن که خواهد بود براى تو جمیع این ثوابها و روایت کرده محمّد بن خالد طیالسى از سیف بن عمیره که گفت بیرون رفتم با صفوان بن مهران و جمعى دیگر ازاصحاب خودمان بسوى نجف بعداز خروج حضرت صادق علیه السلام از حیره به جانب مدینه پس زمانى که ما فارغ شدیم از زیارت یعنى زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام گردانید صفوان صورت خود را به جانب مشهد ابو عبدالله علیه السلام پس گفت از براى ما که زیارت کنید حسین علیه السلام را از این مکان از نزد سر مقدّس امیرالمؤمنین علیه السلام که از اینجا ایما و اشاره کرد به سلام بر آن حضرت جناب صادق علیه السلام و من در خدمتش بودم سیف گفت پس خواند صفوان همان زیارتى را که روایت کرده بود علقمة ابن محمّد حضرمى از حضرت باقر علیه السلام در روز عاشوراء آنگاه دو رکعت نماز کرد نزد سر امیرالمؤمنین علیه السلام و وداع گفت بعد از آن نماز امیرالمؤمنین علیه السلام را و اشاره کرد به جانب قبر حسین علیه السلام بسلام در حالتى که گردانیده بود روى خود را به جانب او و وداع کرد بعد از زیارت او را و از دعاهایى که بعد از نماز خواند این بود:
متن دعای علقمه
یا اَللَّهُ یا اَللَّهُ یااَللَّهُ، یا مُجیبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرِّینَ، یا کاشِفَ کُرَبِ الْمَکْرُوبینَ، یا غِیاثَ الْمُسْتَغیثینَ، یا صَریخَ الْمُسْتَصْرِخینَ، وَیا مَنْ هُوَ اَقْرَبُ اِلَىَ‏ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ، وَیا مَنْ یَحُولُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَقَلْبِهِ، وَیا مَنْ هُوَ بِالْمَنْظَرِ الْأَعْلى‏ وَ بِالْأُفُقِ الْمُبینِ، وَیا مَنْ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ عَلَى‏ الْعَرْشِ اسْتَوى‏، وَیا مَنْ یَعْلَمُ خآئِنَةَ الْأَعْیُنِ وَما تُخْفِى الصُّدُورُ، وَیا مَنْ لا یَخْفى‏ عَلَیْهِ خافِیَهٌ، یا مَنْ لا تَشْتَبِهُ عَلَیْهِ الْأَصْواتُ، وَیا مَنْ لا تُغَلِّطُهُ الْحاجاتُ، وَیا مَنْ لا یُبْرِمُهُ اِلْحاحُ الْمُلِحّینَ، یا مُدْرِکَ کُلِ‏ فَوْتٍ، وَیا جامِعَ کُلِّ شَمْلٍ، وَیا بارِئَ النُّفُوسِ بَعْدَ الْمَوْتِ، یا مَنْ هُوَ کُلَّ یَوْمٍ فى‏ شَاْنٍ، یا قاضِىَ الْحاجاتِ، یا مُنَفِّسَ الْکُرُباتِ، یا مُعْطِىَ‏ السُّؤُلاتِ، یا وَلِىَّ الرَّغَباتِ، یا کافِىَ الْمُهِمَّاتِ، یا مَنْ یَکْفى‏ مِنْ‏ کُلِّ شَىْ‏ءٍ، وَلا یَکْفى‏ مِنْهُ شَىْ‏ءٌ، فِى السَّمواتِ وَالْأَرْض، اَسْئَلُکَ بِحَقِ‏ مُحَمَّدٍ خاتَِمِ النَّبِیّینَ، وَعَلِىٍّ اَمیرِ الْمُؤْمِنینَ وَبِحَقِّ فاطِمَةَ بِنْتِ نَبِیِّکَ، وَبِحَقِّ الْحَسَنِ وَالْحُسَیْنِ، فَاِنّى‏ بِهِمْ اَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ فى‏ مَقامى‏ هذا، وَبِهِمْ اَتَوَسَّلُ وَبِهِمْ اَتَشَفَّعُ اِلَیْکَ، وَبِحَقِّهِمْ اَسْئَلُکَ وَاُقْسِمُ وَاَعْزِمُ‏ عَلَیْکَ، وَبِالشَّاْنِ الَّذى‏ لَهُمْ عِنْدَکَ، وَبِالْقَدْرِ الَّذى‏ لَهُمْ عِنْدَکَ، وَبِالَّذى‏ فَضَّلْتَهُمْ عَلَى الْعالَمینَ، وَبِاسْمِکَ الَّذى‏ جَعَلْتَهُ عِنْدَهُمْ، وَبِهِ‏ خَصَصْتَهُمْ دُونَ الْعالَمینَ، وَبِهِ اَبَنْتَهُمْ وَاَبَنْتَ فَضْلَهُمْ مِنْ فَضْلِ‏ الْعالَمینَ، حَتّى‏ فاقَ فَضْلُهُمْ فَضْلَ الْعالَمینَ جَمیعاً، اَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّىَ‏ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، وَاَنْ تَکْشِفَ عَنّى‏ غَمّى‏ وَهَمّى‏ وَکَرْبى‏، وَتَکْفِیَنِى الْمُهِمَّ مِنْ اُمُورى‏، وَتَقْضِىَ عَنّى‏ دَیْنى‏، وَ تُجیرَنى‏ مِنَ‏ الْفَقْرِ وَتُجیرَنى‏، مِنَ الْفاقَةِ، وَتُغْنِیَنى‏ عَنِ الْمَسْئَلَةِ اِلَى الْمَخْلُوقینَ، وَتَکْفِیَنى‏ هَمَّ مَنْ اَخافُ هَمَّهُ، وَعُسْرَ مَنْ اَخافُ عُسْرَهُ، وَحُزُونَةَ مَنْ‏ اَخافُ حُزُونَتَهُ، وَشَرَّ مَنْ اَخافُ شَرَّهُ، وَمَکْرَ مَنْ اَخافُ مَکْرَهُ، وَبَغْىَ‏ مَنْ اَخافُ بَغْیَهُ، وَ جَوْرَ مَنْ اَخافُ جَوْرَهُ، وَسُلْطانَ مَنْ اَخافُ سُلْطانَهُ، وَکَیْدَ مَنْ اَخافُ کَیْدَهُ، وَمَقْدُرَةَ مَنْ اَخافُ مَقْدُرَتَهُ عَلَىَّ، وَ تَرُدَّ عَنّى‏ کَیْدَ الْکَیَدَةِ، وَمَکْرَ الْمَکَرَةِ، اَللّهُمَّ مَنْ اَرادَنى‏ فَاَرِدْهُ، وَمَنْ کادَنى‏ فَکِدْهُ، وَاصْرِفْ عَنّى‏ کَیْدَهُ وَمَکْرَهُ وَبَاْسَهُ وَاَمانِیَّهُ، وَامْنَعْهُ عَنّى‏ کَیْفَ‏ شِئْتَ وَاَنّى‏ شِئْتَ، اَللّهُمَّ اشْغَلْهُ عَنّى‏ بِفَقْرٍ لا تَجْبُرُهُ، وَبِبَلاءٍ لا تَسْتُرُهُ، وَبِفاقَةٍ لا تَسُدَّها، وَبِسُقْمٍ لا تُعافیهِ، وَذُلٍّ لا تُعِزُّهُ، وَبِمَسْکَنَةٍ لا تَجْبُرُها، اَللّهُمَّ اضْرِبْ بِالذُّلِّ نَصْبَ عَیْنَیْهِ، وَاَدْخِلْ عَلَیْهِ الْفَقْرَ فى‏ مَنْزِلِهِ، وَالْعِلَّةَ وَالسُّقْمَ فى‏ بَدَنِهِ، حَتّى‏ تَشْغَلَهُ عَنّى‏ بِشُغْلٍ شاغِلٍ لا فَراغَ لَهُ، وَاَنْسِهِ ذِکْرى‏ کَما اَنْسَیْتَهُ ذِکْرَکَ، وَخُذْعَنّى‏ بِسَمْعِهِ وَبَصَرِهِ، وَلِسانِهِ وَیَدِهِ، وَرِجْلِهِ وَقَلْبِهِ وَجَمیعِ جَوارِحِهِ، وَاَدْخِلْ عَلَیْهِ فى‏ جَمیعِ ذلِکَ الْسُّقْمَ، وَلا تَشْفِهِ حَتّى‏ تَجْعَلَ ذلِکَ لَهُ شُغْلاً شاغِلاً بِهِ‏ عَنّى‏ وَعَنْ ذِکْرى‏، وَاکْفِنى‏ یا کافِىَ مالا یَکْفى‏ سِواکَ فَاِنَّکَ الْکافى‏ لا کافِىَ سِواکَ، وَمُفَرِّجٌ لا مُفَرِّجَ سِواکَ وَمُغیثٌ لا مُغیثَ سِواکَ، وَجارٌ لا جارَ سِواکَ، خابَ مَنْ کانَ جارُهُ سِواکَ، وَمُغیثُهُ سِواکَ، وَمَفْزَعُهُ اِلى‏ سِواکَ، وَمَهْرَبُهُ اِلى‏ سِواکَ، وَمَلْجَأُهُ اِلى‏ غَیْرِکَ، وَمَنْجاهُ‏ مِنْ مَخْلُوقٍ غَیْرِکَ، فَاَنْتَ ثِقَتى‏ وَرَجآئى‏، وَمَفْزَعى‏ وَمَهْرَبى‏، وَمَلْجَأى‏ وَمَنْجاىَ، فَبِکَ اَسْتَفْتِحُ، وَبِکَ اَسْتَنْجِحُ وَبِمُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ اَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ، وَاَتَوَسَّلُ وَاَتَشَفَّعُ، فَاَسْئَلُکَ یا اَللَّهُ یا اَللَّهُ یا اَللَّهُ، فَلَکَ‏ الْحَمْدُ وَلَکَ الشُّکْرُ، وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکى‏، وَاَنْتَ الْمُسْتَعانُ، فَاَسْئَلُکَ یا اَللَّهُ یا اَللَّهُ یا اَللَّهُ، بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، اَنْ تُصَلِّىَ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَآلِ‏ مُحَمَّدٍ، وَاَنْ تَکْشِفَ عَنّى‏ غَمّى‏ وَهَمّى‏ وَکَرْبى‏ فى‏ مَقامى‏ هذا، کَما کَشَفْتَ عَنْ نَبِیِّکَ هَمَّهُ وَغَمَّهُ وَ کَرْبَهُ، وَکَفَیْتَهُ هَوْلَ عَدُوِّهِ، فَاکْشِفْ‏ عَنّى‏ کَما کَشَفْتَ عَنْهُ، وَفَرِّجْ عَنّى‏ کَما فَرَّجْتَ عَنْهُ، وَاکْفِنى‏ کَما کَفَیْتَهُ، وَاصْرِفْ عَنّى‏ هَوْلَ ما اَخافُ هَوْلَهُ وَمَؤُنَةَ ما اَخافُ مَؤُنَتَهُ، وَهَمَّ ما اَخافُ هَمَّهُ بِلا مَؤُنَةٍ عَلى‏ نَفْسى‏ مِنْ ذلِکَ، وَاصْرِفْنى‏ بِقَضآءِ حَوائِجى‏، وَکِفایَةِ ما اَهَمَّنى‏ هَمُّهُ، مِنْ اَمْرِ آخِرَتى‏ وَدُنْیاىَ، یا اَمیرَ الْمُؤْمِنینَ [وَیا اَبا عَبْدِ اللَّهِ‏]، عَلَیْکُما مِنّى‏ سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَبَقِىَ‏ اللَّیْلُ وَالنَّهارُ، وَلا جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنْ زِیارَتِکُما، وَلا فَرَّقَ اللَّهُ‏ بَیْنى‏ وَبَیْنَکُما، اَللّهُمَّ اَحْیِنى‏ حَیوةَ مُحَمَّدٍ وَذُرِّیَّتِهِ، وَاَمِتْنى‏ مَماتَهُمْ، وَتَوَفَّنى‏ عَلى‏ مِلَّتِهِمْ، وَاحْشُرْنى‏ فى‏ زُمْرَتِهِمْ، وَلا تُفَرِّقْ بَیْنى‏ وَبَیْنَهُمْ‏ طَرْفَةَ عَیْنٍ اَبَداً فِى الدُّنْیا وَالْأخِرَةِ، یا اَمیرَ الْمُؤْمِنینَ وَیا اَبا عَبْدِ اللَّهِ، اَتَیْتُکُما زآئِراً وَمُتَوَسِّلاً اِلَى اللَّهِ رَبّى‏ وَرَبِّکُما، وَمُتَوَجِّهاً اِلَیْهِ بِکُما، وَمُسْتَشْفِعاً بِکُما اِلَى اللَّهِ تَعالى‏ فى‏ حاجَتى‏ هذِهِ، فَاشْفَعا لى‏، فَاِنَّ لَکُما عِنْدَاللَّهِ الْمَقامَ الْمَحْمُودَ، وَالْجاهَ الْوَجیهَ، وَالْمَنْزِلَ الرَّفیعَ وَالْوَسیلَةَ اِنّى‏ اَنْقَلِبُ عَنْکُما مُنْتَظِراً، لِتَنَجُّزِ الْحاجَةِ وَقَضآئِها وَنَجاحِها مِنَ اللَّهِ‏ بِشَفاعَتِکُما لى‏ اِلَى اللَّهِ فى‏ ذلِکَ، فَلا اَخیبُ وَلا یَکُونُ مُنْقَلَبى‏ مُنْقَلَباً خآئِباً خاسِراً، بَلْ یَکُونُ مُنْقَلَبى‏ مُنْقَلَباً راجِحاً [راجیاً] مُفْلِحاً مُنْجِحاً، مُسْتَجاباً بِقَضآءِ جَمیعِ حَوائِجى‏، وَتَشَفَّعا لى‏ اِلَى اللَّهِ، انْقَلَبْتُ عَلى‏ ما شآءَ اللَّهُ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللَّهِ، مُفَوِّضاً اَمْرى‏ اِلَى اللَّهِ، مُلْجِأً ظَهْرى‏ اِلَى اللَّهِ، مُتَوَکِّلاً عَلَى اللَّهِ، وَاَقُولُ حَسْبِىَ اللَّهُ وَکَفى‏، سَمِعَ اللَّهُ لِمَنْ دَعى‏، لَیْسَ لى‏ وَرآءَ اللَّهِ وَوَرآئَکُمْ یا سادَتى‏ مُنْتَهى‏، ما شآءَ رَبّى‏ کانَ، وَمالَمْ یَشَأْ لَمْ یَکُنْ، وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللَّهِ، اَسْتَوْدِعُکُمَا اللَّهَ، وَلا جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى‏ اِلَیْکُما، اِنْصَرَفْتُ یا سَیِّدى‏ یا اَمیرَ الْمُؤْمِنینَ وَمَوْلاىَ، وَاَنْتَ یا اَبا عَبْدِاللَّهِ یا سَیِّدى‏، وَسَلامى‏ عَلَیْکُما مُتَّصِلٌ مَا اتَّصَلَ اللَّیْلُ وَالنَّهارُ، واصِلٌ ذلِکَ اِلَیْکُما، غَیْرُ مَحْجُوبٍ‏ عَنْکُما سَلامى‏ اِنْ شآءَ اللَّهُ، وَاَسْئَلُهُ بِحَقِّکُما اَنْ یَشآءَ ذلِکَ وَیَفْعَلَ، فَاِنَّهُ حَمیدٌ مَجیدٌ، اِنْقَلَبْتُ یا سَیِّدَىَّ عَنْکُما تآئِباً حامِداً للَّهِ‏ِ، شاکِراً راجِیاً لِلْإِجابَةِ، غَیْرَ آیِسٍ وَلا قانِطٍ، ائِباً عآئِداً راجِعاً اِلى‏ زِیارَتِکُما، غَیْرَ راغِبٍ عَنْکُما وَلا مِنْ زِیارَتِکُما، بَلْ راجِعٌ عآئِدٌ اِنْ‏ شآءَ اللَّهُ، وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللَّهِ، یا سادَتى‏ رَغِبْتُ اِلَیْکُما وَاِلى‏ زِیارَتِکُما، بَعْدَ اَنْ زَهِدَ فیکُما وَفى‏ زِیارَتِکُما اَهْلُ الدُّنْیا، فَلا خَیَّبَنِىَ‏ اللَّهُ ما رَجَوْتُ وَما اَمَّلْتُ فى‏ زِیارَتِکُما، اِنَّهُ قَریبٌ مُجیبٌ.

[ ٦ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ ] [ ترکمان ]

پیشگفتار
کتاب :  چهل حدیث کربلا
حدیث کربلا، حدیث حریت و حماسه‏هاست و روایتش روایت رویش و خیزش، و سرودش همیشه سرخ و حیات بخش و حرکت زا .  در خصوص کربلا و حماسه همیشه جاوید عاشورا، در کتابى با نام «سیماى کربلا، حریم حریت» سخن گفته‏ایم و چندین حدیث ازاحادیث این دفتر را نیز در آنجا البته با شرح و بسطى بیشتر آورده‏ایم .  دیگر لازم نیست در این مقدمه حرف به درازا کشد، تنها به تذکر چند نکته که در فهم بهتر این مجموعه مى‏تواند مفید باشد بسنده مى‏شود :  1 . روایتهایى که درباره کربلا، بویژه زیارت آستان قدس حسینى علیه السلام، در منابع روایى آمده است . بیشتر از اینها است که در یک مجموعه چهل حدیثى بگنجد، ما از صدها حدیث، این چهل نمونه را، از سخنان برگزیدگان خدا برگزیده‏ایم .  2 ـ احادیث از کتابهاى معتبر نقل شده و بیشتر آنها را در کتاب وزین کامل الزیارات مى‏توان دید، کتابى که در نظر دانشوران شیعى معتبراست و محکم .  3 ـ در انتخاب حدیثها، علاوه بر نکات چندى که در نظر بوده این نکته نیز در نظر گرفته شده است که تا حد امکان حدیثى نقل شود که کم لفظ و معتبر، اما پر معنى باشد تا حفظ آن براى همه سهل و ممکن باشد .  4 ـ پیشاپیش اقرار مى‏شود که ترجمه‏ها نارسا بوده و آن لطف بى نظیرى که در سخن معصوم علیه السلام است در ترجمه‏ها دیده نمى‏شود ما تلاش خویش را کرده‏ایم، امید که مقبول درگاه حضرت حق واقع گردد . 
محمد صحتى سردرودى قم ـ 10/8/ 73
1- حریم پاک
عن النبى صلى الله علیه و آله و سلم قال :   .  . و هى اطهر بقاع الأرض و اعظمها حرمة و انها لمن بطحاء الجنة .  پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم در ضمن حدیث بلندى مى‏فرماید :  کربلا پاکترین بقعه روى زمین و از نظر احترام بزرگترین بقعه‏ها است و الحق که کربلا از بساطهاى بهشت است . بحار الانوار، ج 98، ص 115 و نیز کامل الزیارات، ص 264
2 - سرزمین نجات
قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم :  یقبر ابنى بأرض یقال لها کربلا هى البقعة التى کانت فیها قبة الاسلام نجا الله التى علیها المؤمنین الذین امنوا مع نوح فى الطوفان .  پیامبر خدا صلى الله علیه و آله و سلم فرمود :  پسرم حسین در سرزمینى به خاک سپرده مى‏شود که به آن کربلا گویند، زمین ممتازى که همواره گنبد اسلام بوده است، چنانکه خدا، یاران مؤمن حضرت نوح را در همانجا از طوفان نجات داد . کامل الزیارات، ص 269، باب 88، ح 8
3 - مسلخ عشق
قال امیر المؤمنین على علیه السلام :  هذا .  .  . مصارع عشاق شهداء لا یسبقهم من کان قبلهم و لا یلحقهم من کان بعدهم .  حضرت على علیه السلام روزى گذرش از کربلا افتاد و فرمود :  اینجا قربانگاه عاشقان و مشهد شهیدان است شهیدانى که نه شهداى گذشته و نه شهداى آینده به پاى آنها نمى‏رسند .  تهذیب، ج 6، ص 73 و بحار، ج 98، ص 116
4 - عطر عشق
قال على علیه السلام :  واها لک أیتها التربة لیحشرن منک قوم یدخلون الجنة بغیر حساب .  امیر المؤمنین علیه السلام خطاب به خاک کربلا فرمود :  چه خوشبوئى اى خاک! در روز قیامت قومى از تو بپا خیزند که بدون حساب و بى درنگ به بهشت روند .  شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، ج 4، ص 169
5 - ستاره سرخ محشر
قال على بن الحسین علیه السلام :  تزهر أرض کربلا یوم القیامة کالکوکب الدرى و تنادى أنا أرض الله المقدسة الطیبة المبارکة التى تضمنت سید الشهداء و سید شباب اهل الجنة .  امام سجاد علیه السلام فرمود :  زمین کربلا، در روز رستاخیز، چون ستاره مرواریدى مى‏درخشد و ندا در مى‏دهد که‏من زمین مقدس خدایم، زمین پاک و مبارکى که پیشواى شهیدان و سالار جوانان بهشت را در بر گرفته است . ادب الطف، ج 1، ص 236، به نقل از کامل الزیارات، ص 268
6 - کربلا و بیت المقدس
قال ابو عبد الله علیه السلام :  الغاضریة من تربة بیت المقدس .  امام صادق علیه السلام فرمود :  کربلا از خاک بیت المقدس است . کامل الزیارات، ص 269، باب 88، ح 7
7 - فرات و کربلا
قال ابو عبد الله علیه السلام
اءن أرض کربلا و ماء الفرات اول ارض و اول ماء قدس الله تبارک و تعالى .  .  .  امام صادق علیه السلام فرمود :  سرزمین کربلا و آب فرات، اولین زمین و نخستین آبى بودند که خداوند متعال به آنها قداست و شرافت بخشید . بحار الانوار، ج 98، ص 109 و نیز کامل الزیارات، ص 269
8 - کربلا، کعبه انبیاء
قال ابو عبد الله علیه السلام :  لیس نبى فى السموات و الارض، اءلا یسألون الله تبارک و تعالى أن یؤذن لهم فى زیارة الحسین (علیه السلام)، ففوج ینزل و فوج یعرج .  امام صادق علیه السلام فرمود :  هیچ پیامبرى در آسمانها و زمین نیست مگر این که مى‏خواهند خداوند متعال به آنان‏رخصت دهد تا به زیارت امام حسین علیه السلام مشرف شوند، چنین است که گروهى به کربلا فرود آیند و گروهى از آنجا عروج کنند . مستدرک الوسائل، ج 10، ص 244، به نقل از کامل الزیارات، ص 111
9 - کربلا، مطاف فرشتگان
قال ابو عبد الله علیه السلام :  لیس من ملک فى السموات و الأرض الا یسألون الله تبارک و تعالى أن یؤذن لهم فى زیارة الحسین (علیه السلام)، ففوج ینزل و فوج یعرج .  امام صادق علیه السلام فرمود :  هیچ فرشته‏اى در آسمانها و زمین نیست مگر این که مى‏خواهد خداوند متعال به اورخصت دهد تا به زیارت امام حسین علیه السلام مشرف شود، چنین است که همواره فوجى از فرشتگان به کربلا فرود آیند و فوجى دیگر عروج کنند و از آنجا اوج گیرند . مستدرک الوسائل، ج 10، ص 244، به نقل از کامل الزیارات ص 114
10 - راه بهشت
قال ابو عبد الله علیه السلام :  موضع قبر الحسین علیه السلام ترعة من ترع الجنة امام صادق علیه السلام فرمود :  جایگاه قبر امام حسین علیه السلام درى از درهاى بهشت است  . کامل الزیارات، ص 271، باب 89، ح 1
11 - کربلا، حرم امن
قال ابو عبد الله علیه السلام :  ان الله اتخذ کربلا حرما آمنا مبارکا قبل أن یتخذ مکة حرما .  امام صادق علیه السلام فرمود :  به راستى که خدا کربلا را حرم امن و با برکت قرار داد پیش از آنکه مکه را حرم قرار دهد . کامل الزیارات، ص 267 بحار، ج 98، ص 110
12 - زیارت مداوم
قال الصادق علیه السلام :  زوروا کربلا و لا تقطعوه فاءن خیر أولاد الانبیاء ضمنته .  .  .  امام صادق علیه السلام فرمود :  کربلا را زیارت کنید و این کار را ادامه دهید، چرا که کربلا بهترین فرزندان پیامبران را در آغوش خویش گرفته است . کامل الزیارات، ص 269
13 - بارگاه مبارک
قال الصادق علیه السلام :  «شاطى‏ء الوادى الأیمن» الذى ذکره الله فى القرآن، (1) هو الفرات و «البقعة المبارکة» هى کربلا .  امام صادق علیه السلام فرمود :  آن «ساحل وادى ایمن» که خدا در قرآن یاد کرده فرات است و «بارگاه با برکت» نیز کربلا است .  (2)
14 - شوق زیارت
قال الامام الباقر علیه السلام :  لو یعلم الناس ما فى زیارة قبر الحسین علیه السلام من الفضل، لماتوا شوقا .  امام باقر علیه السلام فرمود :  اگر مردم مى‏دانستند که چه فضیلتى در زیارت مرقد امام حسین علیه السلام است از شوق زیارت مى‏مردند . ثواب الاعمال، ص 319، به نقل از کامل الزیارات  . 
15 - حج مقبول و ممتاز
قال ابو جعفر علیه السلام :  زیارة قبر رسول الله صلى الله علیه و آله و زیارة قبور الشهداء، و زیارة قبر الحسین بن على علیهما السلام، تعدل حجة مبرورة مع رسول الله صلى الله علیه و آله .  امام باقر علیه السلام فرمود :  زیارت قبر رسول خدا «ص» ، و زیارت مزار شهیدان، و زیارت مرقد امام حسین علیه السلام معادل است با حج مقبولى که همراه رسول خدا «ص» بجا آورده شود . مستدرک الوسائل، ج 1، ص 266، و نیز کامل الزیارات، ص 156
16 - تولدى تازه
عن حمران قال :  زرت قبر الحسین علیه السلام فلما قدمت جاءنى . ابو جعفر محمد بن على علیه السلام .  .  . فقال علیه السلام :  ابشر یا حمران فمن زار قبور شهداء آل محمد صلى الله علیه و آله و سلم یرید الله بذلک وصلة نبیه حرج من ذنوبه کیوم ولدته امه .  حمران مى‏گوید :  هنگامى که از سفر زیارت‏امام حسین علیه السلام برگشتم، امام باقر علیه السلام به دیدارم آمد و فرمود :  اى حمران! به تو مژده مى‏دهم که هر کس قبور شهیدان آل محمد (ص) را زیارت کند و مرادش از این کار رضایت خدا و تقرب به پیامبر (ص) باشد، از گناهانش بیرون مى‏آید چون روزى که مادرش او را زاد . امالى شیخ طوسى، ج 2، ص 28، چاپ نجف بحار، ج 98، ص  . 20
17 - زیارت مظلوم
عن ابى جعفر و ابى عبد الله علیه السلام یقولان :  من احب أن یکون مسکنه و مأواه الجنة، فلا یدع زیارة المظلوم .  از امام باقر و امام صادق علیهما السلام نقل شده که فرمودند :  هر کس که مى‏خواهد مسکن و مأوایش بهشت باشد، زیارت مظلوم علیه السلام را ترک نکند . مستدرک الوسائل، ج 10، ص 253
18 - شهادت و زیارت
قال الامام الصادق علیه السلام :  زوروا قبر الحسین (علیه السلام) و لا تجفوه، فاءنه سید شباب أهل الجنة من الخلق، و سید شباب الشهداء .  امام صادق علیه السلام فرمود :  مرقد امام حسین علیه السلام را زیارت کنید و با ترک زیارتش به او ستم نورزید چرا که او سید جوانان بهشت از مردم، و سالار جوانان شهید است . مستدرک الوسائل، ج 10، ص 256 :  و کامل، ص 109
19 - زیارت، بهترین کار
قال ابو عبد الله علیه السلام :  زیارة قبر الحسین بن على علیهما السلام من افضل ما یکون من الاعمال . 
امام صادق علیه السلام فرمود :  زیارت قبر امام حسین علیه السلام از بهترین کارهاست که مى‏تواند انجام یابد . مستدرک الوسائل، ج 10، ص  . 311
20 - سفره‏هاى نور
قال الامام الصادق علیه السلام :  من سره ان یکون على موائد النور یوم القیامة فلیکن من زوار الحسین بن على (علیهما السلام) امام صادق علیه السلام فرمود :  هر کس دوست دارد روز قیامت، بر سر سفره‏هاى نور بنشیند باید از زائران امام حسین (علیه السلام) باشد . وسائل الشیعه، ج 10، ص 330 بحار الانوار، ج 98، ص 72
21 - شرط شرافت
قال الصادق علیه السلام :  من اراد أن یکون فى جوار نبیه و جوار على و فاطمة فلا یدع زیارة الحسین علیهم السلام امام صادق علیه السلام فرمود :  کسى که مى‏خواهد در همسایگى پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) و در کنار على (علیه السلام) و فاطمه (س) باشد، زیارت امام حسین (علیه السلام) را ترک نکند . وسائل الشیعه، ج 10، ص 331، ح  . 39
22 - زیارت، فریضه الهى
قال ابو عبد الله علیه السلام :  لو أن احدکم حج دهره ثم لم یزر الحسین بن على علیه السلام لکان تارکا حقا من حقوق رسول الله (ص) لأن حق الحسین فریضة من الله تعالى، واجبة على کل مسلم .  امام صادق علیه السلام فرمود :  اگر یکى از شما تمام عمرش را احرام حج بندد، اما امام حسین علیه السلام را زیارت نکند، حقى‏از حقوق رسول خدا (ص) را ترک کرده است چرا که حق حسین علیه السلام فریضه الهى و بر هر مسلمانى واجب و لازم است . وسائل الشیعه، ج 10، ص  . 333
23 - کربلا، کعبه کمال
قال ابو عبد الله علیه السلام : 
من لم یأت قبر الحسین علیه السلام حتى یموت کان منتقص الاءیمان، منتقص الدین، اءن ادخل الجنة کان دون المؤمنین فیها .  امام صادق علیه السلام فرمود :  هر کس به زیارت قبر امام حسین علیه السلام نرود تا بمیرد، ایمانش ناتمام و دینش ناقص خواهد بود، به بهشت هم که برود پایین تر از مؤمنان در آنجا خواهد بود . وسائل الشیعه، ج 10، ص  . 335
24 - از زیارت تا شهادت
قال ابو عبد الله علیه السلام :  لا تدع زیارة الحسین بن على علیهما السلام و مر أصحابک بذلک یمد الله فى عمرک و یزید فى رزقک و یحییک‏ء الله سعیدا و لا تموت الا شهیدا .  امام صادق علیه السلام فرمود :  زیارت امام حسین علیه السلام را ترک نکن و به دوستان و یارانت نیز همین را سفارش کن! تا خدا عمرت را دراز و روزى و رزقت را زیاد کند و خدا تو را با سعادت زنده دارد و نمیرى مگر شهید . وسائل الشیعه، ج 10، ص 335
25 - حدیث محبت
عن ابى عبد الله علیه السلام قال :  من اراد الله به الخیر قذف فى قلبه حب الحسین علیه السلام و زیارته، و من اراد الله به السوء قذف فى قلبه بغض الحسین علیه السلام و بغض زیارته .  از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمود :  هر کس که خدا خیر خواه او باشد، محبت حسین (علیه السلام) و زیارتش را در دل او مى‏اندازد و هر کس که خدا بدخواه او باشد، کینه و خشم حسین (علیه السلام) و خشم زیارتش را در دل او مى‏اندازد . وسائل الشیعه، ج 10، ص 388، بحار الانوار، ج 98، ص 76
26 - نشان شیعه بودن
قال الصادق علیه السلام : 
من لم یأت قبر الحسین علیه السلام و هو یزعم انه لنا شیعة حتى یموت فلیس هو لنا شیعة، و ان کان من اهل الجنة فهو من ضیفان اهل الجنة .  امام صادق علیه السلام فرمود :  کسى که به زیارت قبر امام حسین نرود و خیال کند که شیعه ما است و با این حال و خیال بمیرد، او شیعه ما نیست، و اگر هم از اهل بهشت باشد، از میهمانان اهل بهشت خواهد بود . کامل الزیارات، ص 193، بحار الانوار، ج 98، ص  . 4
27 - سکوى معراج
قال الصادق علیه السلام :  من اتى قبر الحسین علیه السلام عارفا بحقه کتبه الله عز و جل فى اعلى علیین .  امام صادق علیه السلام فرمود :  هر کس که به زیارت قبر حسین علیه السلام نایل شود و به حق آن حضرت معرفت داشته باشد، خداى متعال او را در بلندترین درجه عالى مقامان ثبت مى‏کند  . من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص  . 581
28 - مکتب معرفت
قال ابو الحسن موسى بن جعفر علیه السلام :  أدنى ما یثاب به زائر أبى عبد الله (علیه السلام) بشط فرات، اذا عرف حقه و حرمته و ولایته، أن یغفر له ما تقدم من ذنبه و ما تأخر .  حضرت امام موسى کاظم علیه السلام فرمود :  کمترین ثوابى که به زائر امام حسین علیه السلام در کرانه فرات، داده مى‏شود این است که تمام گناهان، مقدم و مؤخرش بخشوده مى‏شود . بشرط این که حق و حرمت و ولایت آن حضرت را شناخته باشد . مستدرک الوسائل، ج 10، ص 236، به نقل از کامل الزیارات، ص  . 138
29 - همچون زیارت خدا
قال الامام الرضا علیه السلام :  من زار قبر الحسین (علیه السلام) بشط الفرات کان کمن زار الله .  امام رضا علیه السلام فرمود :  کسى که قبر امام حسین علیه السلام را در کرانه فرات زیارت کند، مثل کسى است که خدا را زیارت کرده است . مستدرک الوسائل، ج 10، ص 250، به نقل از کامل
30 - زیارت عاشورا
قال الصادق علیه السلام :  من زار الحسین علیه السلام یوم عاشورا وجبت له الجنة .  امام صادق علیه السلام فرمود :  هر کس که امام حسین علیه السلام را در روز عاشورا زیارت کند، بهشت بر او واجب مى‏شود . اقبال الاعمال، ص 568
31 - بالاتر از روسپیدى
قال ابو عبد الله علیه السلام :  من بات عند قبر الحسین علیه السلام لیلة عاشورا لقى الله یوم القیامة ملطخا بدمه، کانما قتل معه فى عرصة کربلا .  امام صادق علیه السلام فرمود :  کسى که شب عاشورا را در کنار مرقد امام حسین علیه السلام سحر کند، روز قیامت در حالى به پیشگاه خدا خواهد شتافت که به خونش آغشته باشد، مثل کسى که در میدان کربلا و در کنار امام حسین علیه السلام کشته شده باشد . وسائل الشیعه، ج 10، ص  . 372
32 - نشانه‏هاى ایمان
قال ابو محمد الحسن العسکرى علیه السلام :  علامات المؤمن خمس :  صلاة الخمسین، و زیارة الاربعین، و التختم، فى الیمین، و تعفیر الجبین و الجهر ببسم الله الرحمن الرحیم .  امام حسن عسگرى علیه السلام فرمود :  نشانه‏هاى مؤمن پنج چیز است :  1 ـ نمازهاى پنجاهگانه (3) 2 ـ زیارت اربعین 3 ـ انگشتر به دست راست کردن 4 ـ بر خاک سجده کردن 5 ـ بسم الله الرحمن الرحیم را بلند گفتن . وسائل الشیعه، ج 10، ص 373، و نیز التهذیب، ج 6، ص 52
33 - رواق منظر یار
قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم : 
الا و ان الاجابة تحت قبته، و الشفاء فى تربته، و الأئمة (علیهم السلام) من ولده پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم فرمود :  بدانید که اجابت دعا، زیر گنبد حرم او و شفاء در تربت او، و امامان علیهم السلام از فرزندان اوست . مستدرک الوسائل، ج 10، ص  . 335
34 - تربت و تربیت
قال الصادق علیه السلام :  حنکوا أولادکم بتربة الحسین (علیه السلام) فانها امان .  امام صادق علیه السلام فرمود :  کام کودکانتان را با تربت حسین (علیه السلام) بردارید، چرا که خاک کربلا، فرزندانتان را بیمه مى‏کند . وسائل الشیعه، ج 10، ص  . 410
35 - بزرگترین دارو
قال ابو عبد الله علیه السلام :  فى طین قبر الحسین (علیه السلام)، الشفاء من کل داء، و هو الدواء الاکبر .  امام صادق علیه السلام فرمود :  شفاى هر دردى در تربت قبر حسین علیه السلام است و همان است که بزرگترین داروست . کامل الزیارات، ص 275 و وسائل الشیعه، ج 10، ص  . 410
36 - تربت و هفت حجاب
قال الصادق علیه السلام :  السجود على تربة الحسین علیه السلام یخرق الحجب السبع .  امام صادق علیه السلام فرمود :  سجده بر تربت حسین علیه السلام حجابهاى هفتگانه را پاره مى‏کند . مصباح المتهجد، ص 511، و بحار الانوار، ج 98، ص  . 135
37 - سجده بر تربت عشق
کان الصادق علیه السلام لا یسجد الا على تربة الحسین علیه السلام تذللا لله و استکانة الیه .  رسم حضرت امام صادق علیه السلام چنین بود که :  جز بر تربت حسین علیه السلام به خاک دیگرى سجده نمى‏کرد و این کار را از سر خشوع و خضوع براى خدا مى‏کرد . وسائل الشیعه، ج 3، ص  . 608
38 - تسبیح تربت
قال الصادق علیه السلام :  السجود على طین قبر الحسین علیه السلام ینور الى الارض السابعة و من کان معه سبحة من طین قبر الحسین علیه السلام کتب مسبحا و ان لم یسبح بها .  .  .  امام صادق علیه السلام فرمود :  سجده بر تربت قبر حسین علیه السلام تا زمین هفتم را نور باران مى‏کند و کسى که تسبیحى‏از خاک مرقد حسین علیه السلام را با خود داشته باشد، تسبیح گوى حق محسوب مى‏شود، اگر چه با آن تسبیح هم نگوید . من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 268، وسائل الشیعه، ج 3، ص  . 608
39 - تربت شفابخش
عن موسى بن جعفر علیه السلام قال :  و لا تأخذوا من تربتى شیئا لتبرکوا به فان کل تربة لنا محرمة الا تربة جدى الحسین بن على علیهما السلام فان الله عز و جل جعلها شفاء لشیعتنا و أولیائنا .  حضرت امام کاظم علیه السلام در ضمن حدیثى که از رحلت خویش خبرى مى‏داد، فرمود :  چیزى از خاک قبر من بر ندارید تا به آن‏تبرک جویید چرا که خوردن هر خاکى جز تربت جدم حسین علیه السلام، بر ما حرام است، خداى متعال تنها تربت کربلا را، براى شیعیان و دوستان ما شفا قرار داده است . جامع احادیث الشیعه، ج 12، ص  . 533
40 یکى از چهار نیاز
قال الامام موسى الکاظم علیه السلام :  لا تستغنى شیعتنا عن أربع :  خمرة یصلى علیها، و خاتم یتختم به، و سواک یستاک به، و سبحة من طین قبر أبى عبد الله علیه السلام .  .  .  حضرت امام موسى بن جعفر علیه السلام فرمود :  پیروان ما از چهار چیز بى نیاز نیستند :  1 ـ سجاده‏اى که بر روى آن نماز خوانده شود . 2 ـ انگشترى که در انگشت باشد . 3 ـ مسواکى که با آن دندانها را مسواک کنند . 4 ـ و تسبیحى از خاک مرقد امام حسین علیه السلام .  .  . تهذیب الاحکام، ج 6، ص 75
پى‏نوشت‏ها : 
1 . قرآن مجید، سوره قصص، آیه 30
2 . بحار الانوار، ج 57، ص 203، به نقل از تهذیب
3 . منظور نمازهاى روزانه و نوافل آنهاست که پنجاه رکعت مى‏شود .

نویسنده :  محمد صحتى سردرودى

[ ٦ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ ] [ ترکمان ]


قلبیم غمیله دولسا ابوالفضله آغلارام

گوللر چمنده سولسا ابوالفضله آغلارام

یاد ایلرم اوساعتی کی دوشدی قوللاری

عومروم مین ایلده اولسا ابوالفضله آغلارام

اولدوم ازلدن عشقینه دل بسته یا حسین

هجران غمیله روحیم اولوب خسته یا حسین

ال آچمیشام سواله قاپیندا گدا کیمین

شیش گوشه قبرینه منی سن ایسته یا حسین

کج یوللارا کیم تابع اسلام اولا گتمز

وجدانی اولان شخصه هر اقدام اولا گتمز

 

هر کیم دوشونوب فلسفه قتل حسینی

ظلم و ستمون تحتینه اعدام اولا گتمز

هر دردمند رسمدور ایستر دوا یئری

 

غمگین اولان همیشه گزر غمفزا یئری

 

بو افتخاری ایله نصیب ای خدا منه

مدفن منه اولنده اولا کربلا یئری

مشتاقوام سعادت اولا بیر جواز آلام

 

زوار اولام مزاریوه من امتیاز آلام

 

آب فراتون آخدوقجان موجونا باخام

اول ائدیب گیلایه صونرا دستماز آلام

هر کیمسه حسین عشقینه دل باغلاسا خوشدور

 

قلبین شرر محنتیله داغلاسا خوشدور

اوزده گئدیب آغلاماقین ارزیشی یوخدور

منظور شه دینی بیلیب آغلاسا خوشدور

سینه سینه سؤزوم جوشه گلدی

یادیما قبر شیش گوشه گلدی

ای اورک قان اولوب گؤز یاشی توک

فاطیمه ناله سی گوشه گلدی

کرب و بلا، آئین ده اوّل آیه اولدى

نطق حسین، قرآنونان، همپایه اولدى

بیر شور و غوغا خلقته سالدى بو نهضت

روز قیامتده، قیامت سایه اولدى

آللاه چوخون خلق ائیلییب ، چوخ گول سئچیب دیر

آمما محصول خلقی روز عاشورا بیچیب دیر

کربلا دشتینده طوفان دیر بوگون

زینبین حالی پریشان دیر بوگون

یا حسین و یا ابوالفضل کلمه سی

بوتون دیللرده غلطان دیر بوگون

تؤکۆلۆب توْپراغا باشسێز شهــداء

کـربـلا دشتـی اوْلـۇب کوه-ی-مئنا

مـوج ایـده‌ر قانیلـه دریـای-ی-بــلا

نئجه قان آغلاماسۇن داش بۇ گۆن

بۇ همان گۆندی باتۇب یاسه جاهان

بوْیانۇب قانه سۇسۇز پیر-وْ-جاوان

انبیالر باش آچۇب آغلۇرێ قان

نئجه قان آغلاماسۇن داش بۇ گۆن

بۇ همان گۆندی سوْلۇب دین چمه‌نی

سارالۇب سرو-وْ-گۆل-وْ-یـاسـه‌مه‌نـی

قطعـه-قطعــه اوْلـۇب اکبـــر بـــده‌نــی

نئجـه قـان آغلامـاسـۇن داش بــۇ گـۆن

توْی تۇتۇب قاسمه شاهنشه-ی-دین

ائتدیله‌ر بزم-ی-عزا حیجله‌گهین

یاخدێ قانیله حنا تازه گلین

نئجه قان آغلاماسۇن داش بۇ گۆن

«حرمله» آلدێ اله تیر-وْ-کمان

اصغرین حلقین ایدۇب تیره نیشان

ایچدیرۇب سۇ یئرینه قێرمێزێ قان

نئجه قان آغلاماسۇن داش بۇ گۆن

کسدی اشرار-ی-دنی سۇ یوْلۇنێ

تئشنه سقّانون آلۇب ساغ سوْلۇنێ

هم ساغێن سالدێلار هم سوْل قوْلۇنێ

نئجه قان آغلاماسۇن داش بۇ گۆن

سالدێ دونیایه شرر شیمری دَنی

کسدی عطشان سری شاهی زَمَنی

قالدێ باشسێز قۇرو یئرده بده‌نی

نئجه قان آغلاماسۇن داش بۇ گۆن

[ ٥ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ ] [ ترکمان ]


عطری که از حوال ی پرچم رسیده است ما را به سمت مجلس اقا کشیده است از صحن هر حسینیه تا صحن کربلا صد کوچه واکنید محرم رسیده است . حمیده فهیمی

 

با آب طلا نام حسین قاب کنید با نام حسین یادی از اب کنید خواهید که سربلند و جاوید شوید تا اخر عمر تکیه بر ارباب کنید.

 

دیباچه عشق و عاشقی باز شود دلها همه اماده پرواز شود با بوی محرم الحرام تو حسین ایام عزا و غصه اغاز شود گوش کن چه خوش ترنمی دارد قلب در تپیدن حسین حسین حسین در صور ازل دمیدو فریاد بر امد اکسیر وجودی بشر عشق حسین است انجا که شود عاشق و معشوق نمایان اگه شو تو ای دوست که بین الحرمین است فهیمه حمیدی عاشورا در راه است

 

ماتم آل علی را از دل زهرا بپرسید . حالت لب تشنگی از روز عاشورا بپرسید . داغ و مرگ نوجوانان را اگر خواهید بدانید از سکینه وز رباب و زینب و صغری بپرسید. حسن رخشانی

 

آب خود با دشمنان تشنه قسمت می کند . عزت و آزادگی بین تا کجا دارد حسین ح. رخشانی

 

باز کربلا دلربائی میکنی! تو چه کرده ای که حتی پرواز دل کربلا ندیده ها در آسمانت موج میزند؟

 

انگار که در کربلا آئینه ای نهاده اند که خنکای عالم بالا را تجربه کنی وبدانی که زیبائی و دلفریبی "حسین"تنها در دلهائی می نشیند که عرش پیماست.

 

خون پیکره حق در طول تاریخ از قلب عاشوراست که سرچشمه می‌گیرد و اگر حقیقت را بخواهی، هنوز روز عاشورا به شب نرسیده است، کاروان تاریخ روان است و یاران عاشورایی امام(ع) یکایک پای بر سیاره زمین می‌گذارند و خود را به صحرای کربلا می‌رسانند

 

«اتبکون و لا تنصرونه» آیا گریه می‌کنید ولی او را یاری نمی‌کنید؟

 

هر وقت آب می نوشی می گویی یا حسین (ع) از این به بعد هر وقت آب دیدی و نخوردی بگو یا ابالفضل(ع)

 

حسین جان تو میدانی آنکس که در خانهء قلبش بتخانه ای از تمایلات زمینیست . نمی تواند مسافر ملکوتی کربلا باشد. دعا کن برایم! محمود زعفرانی

 

حسین جان به همین قطراتی که در انعکاس نور حرمت در چشمانم مینشانی .حس زیبائی به من آموختی. "عشق" درست روی خط شهادت. محمود زعفرانی

 

حسین جان وقتی که در اولین نگاه به گنبد عرشیت .سر مست ازسرور میشوم .در می یابم که تو حکایت نابی هستی که از تمام آدمهای عاشق دلبری میکنی. محمود زعفرانی

 

دانی که چرا خانه کعبه ست سیه پوش؟ زیرا که خدا نیز عزادار حسین است

 

آنان که رفتند، کاری حسینی کردند؛ آنان که ماندند، باید کاری زینبی کنند، وگرنه یزیدی هستند. (دکتر شریعتی)

 

امام حسین (ع): "نیازهای مردم به شما، نعمت خداست بر شما؛ پس از نعمت های خدا خسته نشوید." شهادت مظلومانه سیدالشهداء، عزیز زهرا بر شما و خانواده محترم تسلیت باد.

 

السلام علیک یا اباالفضل؛ یک چمن گل های سرخ نینوا، سبز می گردد به پای دست تو در شگفتم از تو ای دست خدا چیست آیا خونبهای دست تو

 

نازم آن آموزگاری را که در یک نیم روز؛ دانش آموزان خود را این چنین دانا کند. ابتدا قانون آزادی نویسد در جهان؛ بعد از آن با خون هفتاد و دو تن امضا کند. هیهات من الذله

 

در کلاس عاشقی عباس غوغا می کند؛ در دل هر عاشقی عباس مأوا می کند. هر کسی خواهد رود در مکتب عشق حسین؛ ثبت نامش را فقط عباس امضا می کند.

 

به نام خدا. نیت کن و 14 صلوات نثار امام حسین (ع) کن و این پیامک را برای 5 نفر دیگر بفرست تا ان شاء الله میلیون ها صلوات نصیب عزیز زهرا شود و تو در صواب آن شریک باشی.

 

اسلام علیک یا اباعبدالله؛ آن زمان که تشنه بودی مولا؛ صد رشته قنات از قنوت تو گذشت. فدای لب تشنه حسین (ع)

 

یا رب این قصه مجنون چه بود؟ کربلا و خمی از خون چه بود؟ این همه قهقهه و مستی عشق؛ تشنگی با لب پرخون چه بود؟... یا حسین التماس دعا

 

پرسیدم از هلال ماه که چرا قامتت خم است؛ آهی کشید و گفت: ماه محرم است. گفتم چیست محرم، با ناله گفت: ماه عزای اشرف اولاد آدم است. عزاداری هایتان مقبول درگاه حضرت حق؛ ان شاءالله ما را از دعای خیر خود محروم نمی کنید.

 

پیامبر اعظم (ص): «حسین منی و انا من حسین، احب الله من احب حسینا، حسین سبط من الاسباط»؛ «حسین از من است و من هم از حسینم، هر که حسین را دوست بدارد خداوند دوست او باد، حسین فرزندزاده‏ای است از فرزندزادگان انبیاء«

 

امام حسین (ع): به درستی که من مرگ را جز سعادت نمی بینم و زندگی با ستمکاران را جز محنت نمی دانم. (تحف العقول، صفحه 245) شهادت مظلومانه آن حضرت تسلیت باد.

 

امام حسین (ع): به درستی که من بیهوده، گردنکش، ستمگر و ظالم حرکت نکردم، برای برای اصلاح در امت جدم محمد (ص) حرکت کردم و می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و به روش جدم محمد (ص) و پدرم علی این ابی طالب (ع) رفتار کنم. فلسفه عاشورا، امر به معروف و نهی از منکر و مقابله با ظلم است.

 

دامن علقمه و باغ گل یاس یکی است؛ قمر هاشمیان بین همه ناس یکی است. سیر کردم عدد ابجد و دیدم به حساب؛ نام زیبای اباصالح و عباس یکی است.

 

دانی که چرا قسمت چوب بود آتش . شرمندگی اش از لب و دندان حسین است

 

بازدلم غم گرفت دوباره ماتم گرفت ماه محرم آمد تمام عالم گرفت

 


 

زینب به شهر غم غمش دائم خدایی میکند....سلطان غم با اشک او ایگنه سلطان میشود

 

حسین درس آیستادگی مقاومت و شجاعت به بشریت داد و زینب درس فداکاری و ایستادگی و شجاعت دلیری افشاگری به ما آموخت

 

کربلا کاش می شد مسافرت بودم محرمی کاش می شد که زائرت بودم کربلا کاش می شد کبوتر حرمت بودم محرمی کاش می شد در جوارت بودم کربلا من داغدیده ی عباسم کبوتر زخم خورده روز عاشورام من حاجتم آقا از شما می گیرم با لطف شما در کربلا می میرم

 

ش

 

اگر غرغ غم و ماتم و دردید/اگر مثل خزان خسته و زردید/اگر از دم خورشید جدا مانده و سردید/ اگر هرچه مفاتیح نوشتند به لب زمزمه کردید/ بدانید، دوای غمتان غیر غبار حرم کرببلا نیست نگردید

 

حسین(ع) بیشتر از اب تشنه لبیک بود افسوس بجای افکارش زخمهای تنش را نشانمان دادند و بزرگترین دردش را بی ابی نامیدند.(دکتر شریعتی)

 

بعد از قرنها کربلا در غزه تکرار شده اگر میخواهی به یاران حسین (ع) بپیوندی تا دیر نشده بپاخیز.

 

از اب هم مضایقه کردند کوفیان خوش داشتند حرمت مهمان کربلا

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم خیلی متشکرم از زحمات شما ارجرتان با اربابم امام حسین (ع)

 

بسم الله الرّحمن الرّحیم خیلی متشکرم از زحمات شما اجرتان با اربابم امام حسین (ع)

 

عاشورا هر روز در کربلای دلمان اتفاق می افتد . کوشش کنیم حسینِ دل ، به دست یزید نَفْس ، تشنه لب شهید نشود .

 

عاشورا هر روز در کربلای دلمان اتفاق می افتد . کوشش کنیم حسینِ دل ، به دست یزید نَفْس ، تشنه لب شهید نشود . حسن موحدی از مشهد مقدس

 

بی عشق حسین اگر بمیرم چه کنم فردا که کسی را به کسی کاری نیست دامان حسین اگر نگیرم چه کنم

 

نازم به خورشیدی که در شام قریبان قرآن به لب بر نیزه ها با ماه می رفت حتی سر بی پیکر غرقا به خونش یک نیزه بالا تر ز دشمن راه می رفت ...

 

به نام حضرت دوست که هرچه داریم از اوست ممنون.واقعا مفید واقع شد. التماس دعا

 

هر وقت هوای کربلا می گیریم هر چند نشته ایم پا می گیریم یک عمر به راهتان نرفتیم اما ده روز برایتان عزا می گیریم

 

اسلام علیک یا حسین

 

من هم به نوبه خود شهادت سالار و ساقی دشت بلا را به شما محبان حقیقت تسلیت می گویم.

 

حسین دلاوری است که دیگر در هستی مانند او نیست و نمی اید .

 

گفتمش نقاش را نقشی بکش از زندگی باقلم نقش حبابی بر لب دریا کشید گفتمش تصویری از لیلا و مجنون را بکش عکس حیدر در کنار حضرت زهرا کشید گفتمش بر روی کاغذ عشق را تصویر کن در بیابان بلا تصویری از سقا کشید گفتمش سختی و درد و آه گشته حاصلم گریه کرد آهی کشیدو زینب کبری کشید

 

اختلاف با حسین ویاحین یک نقطه است اما........... با حسین بودن کجا ویا حسین گفتن کجا؟؟؟؟؟؟

 

به یکتایی قسم یکتاست عباس امید حضرت زهرا ست عباس اگرچه زاده ام البنین است ولیکن مادرش زهراست عباس اشکهای گرم وداغ دلهایتان رادرتاسوعای حسینی ارج می نهیم محمد قربانی- بیرجند

 

رقص زلفی سرنی دیدم و با خودگفتم/بین هفتادو دو سر کاش سری بود مرا یونس پروانه

 

قیامت بی حسین غوغاندارد.شفاعت بی حسین معناندارد.حسینی باش که در محشر نگویند.چراپرونده ات امضاء ندارد.ماه ماتم بر مسلمین تسلیت باد.غلامعباس صالحیه یزد

[ ٥ آذر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ ] [ ترکمان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

روستای ترکمان (منگاوی سابق ) از توابع دهستان ترک غربی جوکار شهرستان ملایر واقع در استان همدان می باشد این وبلاگ جهت معرفی روستا و آداب و رسوم آن در دهه فجر سال 1385 راه اندازی شده است .
صفحات اختصاصی
RSS Feed

FREE UPLOAD CENTER
FREE UPLOAD CENTER
FREE UPLOAD CENTER
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

☆TURK music☆

Habibiyan


FREE UPLOAD CENTER