روستاي تركمان
همدان -ملایر - جوکار - روستای ترکمان 
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان

چه جزو آن دسته از افرادی باشید که از کامپیوتر یا همان رایانه معروف خودمان برای تفریح، سرگرمی یا انجام برخی از امور مانند چک کردن صندوق پست الکترونیک و …
استفاده می کنید و چه از آن گروه که کامپیوترشان به جانشان بسته و اکثر امور شخصی، تجاری و … را توسط این وسیله انجام می دهند فرق نمی کند! به هر حال شما یک کاربر رایانه هستید و فراخور نیازتان به این وسیله و همچنین شرایط اقتصادی و … از یک نمونه خانگی (PC) یا همراه (LAP TOP) این کالااستفاده می کنید.
بگذریم از این که شرایط اقتصادی نقش تعیین کننده تری برای انتخاب بین دو نمونه PC و لپ تاپ نزد بسیاری از کاربران داشته باشد، اما به هر حال هر کدام از این کالاها در شرایطی خاص مانند انجام بازی های رایانه ای سنگین و حرفه ای یا امور گرافیکی و … بهتر عمل می کنند.
البته طی شش ماه تا یکسال گذشته با ورود پردازنده های جدید و افزایش قابلیت های لپ تاپ ها، برخی از محدودیت هایی که سابقا لپ تاپ ها نسبت به انواع PC داشتند، رفع شده است و به قول فعالان بازار لپ تاپ، لپ تاپ ها می آیند تا بازار کامپیوتر را فتح کنند!
لپ تاپ بخریم یا PC؟
تا چند سال پیش که لپ تاپ ها جزو کالاهای لوکس به حساب می آمدند و از قیمت بالاتری نسبت به امروز برخوردار بودند کمتر کسی وقت خود را صرف این موضوع می کرد که لپ تاپ بهتر است یا PC؟
علت این موضوع را هم می توان قیمت بالای این کالاو عدم اعتماد برخی از کاربران به توانایی های این کامپیوتر کم حجم در مقایسه با PC دانست که البته قیمت بالای این کالادلیل محکم تری برای این مساله بود.
در چنین شرایطی کاربران PC، کامپیوترهای حجیم و سنگین وزن خود را روی چشم هایشان می گذاشتند و فکر تعویض آن را با یک لپ تاپ تا مدت ها، حداقل تا زمانی که شرایط مالی آنها در حد مطلوب شود از سر بیرون می کردند.
اما …
امروز شرایط تا حدود زیادی تغییر کرده است.
کاهش قیمت لپ تاپ که در پی افت جهانی قیمت این کالاروی داده است، افزایش قابلیت های این کالا، افزایش اعتماد کاربران رایانه به قابلیت توانایی های لپ تاپ ، ورود لپ تاپ های ارزان قیمت که با قیمتی حدود ۵۰ تا ۷۰۰هزار تومان به فروش می رسند و از همه مهم تر پرستیژ یا به قول برخی فروشندگان کلاس کاری لپ تاپ در مقایسه با PC باعث شده است توجه بسیاری از کاربران رایانه به سوی این کالاجلب شود.
با این وجود هنوز این سوال قدیمی که لپ تاپ بهتر عمل می کند یا PC؟ در ذهن بسیاری از کاربران رایانه و حتی کاربران لپ تاپ وجود دارد.
شاید برای یافتن پاسخ مناسب در این زمینه بهترین و ساده ترین راه این باشد که قابلیت های هر کدام از این کالاها را از نظر گذرانده و با هم مقایسه کنیم.
به طور کلی لپ تاپ ها از این لحاظ معروف شده اند که قابلیت جابه جایی آسان تری نسبت به PC دارند.
کاربران لپ تاپ می توانند به راحتی کامپیوتر شخصی خود را در یک کیف محل (دستی یا کوله پشتی) به هر کجا که می خواهند، حمل کنند. از طرفی لپ تاپ ها حجم کمی اشغال می کنند و می توان از آنها به راحتی در هواپیما، اتومبیل یا هر مکان دیگری استفاده کرد.
این درحالی است که PCها علاوه بر اینکه حجم بزرگی دارند و فضای زیادی اشغال می کنند، فاقد قابلیت حمل نیز هستند.
به عبارتی یک کاربر PC در زمینه استفاده از این کالادر هر زمان و هر کجا، نسبت به یک کاربر لپ تاپ با محدودیت های بسیار زیادی مواجه است.
از طرفی یک کاربر نوت بوک می تواند لپ تاپ خود را در دست گرفته و حین کار با آن، تلویزیون تماشا کند، از دوستانش پذیرایی کند یا حتی غذا بخورد (البته شما مورد آخر را نادیده بگیرید؛ چرا که طبق تحقیقات انجام شده یک لپ تاپ یا PC محل رشد و تکثیر باکتری های فراوانی است که باعث بروز بیماری های زیادی می شوند. توجه به این نکته در شرایطی که وبا در کشور شیوع یافته، بسیار جدی است).
استفاده از لپ تاپ بدون نیاز به جریان مستقیم برق نیز یکی دیگر از قابلیت های این کالااست که این قابلیت نیز با توجه به قطعی های اخیر جریان برق مدنظر بسیاری از کاربران رایانه قرار می گیرند.
طبق اعلام بهنامی یک کارشناس بازار، یک لپ تاپ می تواند معمولابین یک ساعت و نیم تا سه ساعت توسط باتری کار کند.
در نتیجه کاربران لپ تاپ می توانند هنگام قطع شدن جریان برق یا در اتوبوس، اتومبیل، قطار یا اماکنی که محدودیت دسترسی به برق شهری وجود دارد به راحتی از لپ تاپ خود استفاده کنند. این در حالی است که یک Desktop ا(PC) بدون جریان مستقیم برق قابلیت کاربردی ندارد. شکیل و زیبا بودن لپ تاپ ها نیز یکی دیگر از دلایل جلب توجه کاربران کامپیوتر به ویژه قشر جوان به سوی این کالااست. شرکت های تولیدکننده نیز با درک این نیاز مخاطب با تولید و عرضه لپ تاپ های فانتزی و رنگارنگ در صدد جلب نظر مصرف کنندگان برآمده اند. یکپارچگی امکانات در لپ تاپ یکی دیگر از ویژگی های این کالااست.
طبق اعلام محسنی یکی از فروشندگان کهنه کار لپ تاپ در مرکز خرید پایتخت، تجهیز به بلوتوث، وب کم، مودم اینترنت، کارت شبکه، دی وی دی رایتر، اسپیکر، TV card و همچنین قابلیت اتصال وسایل جانبی مانند ماوس، کیبورد خارجی دستگاه های سازگار با USB از ویژگی هایی است که اکثر لپ تاپ های موجود در بازار به آنها مجهزند.
این در حالی است که این امکانات به صورت یکجا در کمتر PC دیده می شود.
ارتقای لپ تاپ آری یا خیر؟
بسیاری از کاربران رایانه، حتی کاربران لپ تاپ تصور می کنند ارتقای قابلیت های یک لپ تاپ ممکن نیست. این در حالی است که فعالان بازار در این باره می گویند، امروزه ارتقای رم، هارد و درایو نسبت به گذشته مقدور شده است و تنها CPU (پردازنده) و کارت گرافیکی و کارت صدا در لپ تاپ قابلیت ارتقا ندارند. این در حالی است که PCها قابلیت ارتقای راحت تری نسبت به نوت بوک ها دارند.
بهنامی، یک کارشناس بازار در این زمینه می گوید: مهم ترین مشکل لپ تاپ ها عدم ارتقای VGA (کارت گرافیکی)، CPU (پردازنده)، صفحه نمایش و کارت صدا در آنها است که البته در این زمینه شرکت های تولیدکننده اقداماتی کرده اند و شاید تا چند ماه یا سال آینده این مشکل نیز رفع شود.
سعادتخواه، کارشناس بخش توسعه شرکت سازگار ارقام نیز در این رابطه می گوید: به طور کلی یک Desktop از لحاظ قابلیت ارتقا و تجهیز شدن به لوازم جانبی بهتر عمل می کند تا یک لپ تاپ.
به همین دلیل PCها هنوز جایگاه خود را حفظ کرده اند. به گفته وی با وجود رشد قابلیت های لپ تاپ هنوز مادربوردی که با فرکانس ۲۰۰۰ مگاهرتز کار کند نمی تواند روی لپ تاپ نصب شود. در حالی که مادربوردی با فرکانس مذکور به راحتی روی PC نصب می شود.
اندر معایب لپ تاپ
قیمت بالای لپ تاپ نسبت به Desktop یکی از عوامل مهمی است که به قول فعالان بازار کاربران را بین انتخاب PC و لپ تاپ مردد کرده و در بسیاری موارد به خرید PC ختم می شود.
بگذریم از اینکه طی دو تا سه ماه اخیر لپ تاپ هایی با قیمت ۵۰۰ تا ۷۰۰هزار تومان وارد بازار شده اند که قابلیت نصب و اجرای ویندوز XP را دارند، اما به هر حال فعالان بازار بر این باورند که یک لپ تاپ یک میلیون و ۳۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان در واقع کارآیی یک PC با قیمت پانصد تا ششصدهزار تومان را دارد.
طبق اعلام سامان شایسته، یک فروشنده تجهیزات کامپیوتری در مرکز خرید پایتخت، لپ تاپ برای استفاده عموم افراد مناسب نیست و تنها قابلیت جابه جایی و حمل آسان آن است که باعث استقبال گروهی از کاربران رایانه از لپ تاپ می شود.
به گفته وی، لپ تاپ برای افرادی که مدام بازی های جدید را خریداری و استفاده می کنند چندان مناسب نیست؛چراکه بازی ها، رو ز به روز به قدرت پردازش و سخت افزارهای قوی تری نیاز دارند و ممکن است لپ تاپ کاربر قابلیت اجرای همه نوع بازی را نداشته باشد.
ضمن اینکه لپ تاپ ها نمی توانند هاردهایی با سرعت بسیار زیاد را پشتیبانی کرده و اغلب سرعت هارد آنها ۵۴۰۰ دور در دقیقه است.
این در حالی است که بهنامی، کارشناس بازار در این زمینه می گوید: در حال حاضر با توجه به رشد تکنولوژی لپ تاپ هایی وارد بازار شده اند که برای انجام بازی های رایانه ای مناسب هستند.
البته این لپ تاپ ها قیمتی بالای دو میلیون دارند.
کیبورد لپ تاپ ها نیز در حالت عادی کوچک تر از کیبورد PC است و کار کردن با آنها برای برخی از کاربران دشوار است.
همچنین استفاده از Touch Pad یا همان صفحه لمسی لپ تاپ به راحتی استفاده از ماوس نیست. به همین دلیل بسیاری از کاربران لپ تاپ از ماوس استفاده می کنند.یکی دیگر از مشکلات لپ تاپ ها عمر کوتاه باتری آنها است. باتری لپ تاپ ها از بخش هایی است که پس از دو یا سه سال نیاز به تعویض دارد و این تعویض یک هزینه ۵۰ تا ۱۵۰هزار تومان روی دست کاربر لپ تاپ می گذارد.همچنین لپ تاپ ها اغلب بسیار ظریف هستند و نسبت به ضربه و گردوغبار حساس هستند.
محدودیت دیگری که لپ تاپ ها دارند این است که در صورت خرابی یک بخش از لپ تاپ مانند کیبورد یا… ناچارید لپ تاپ را به نمایندگی فروش یا تعمیرکار بسپارید و در این صورت تا چند روز از استفاده آن محروم خواهید شد.
در حالی که در صورت خرابی کیبورد، صفحه نمایش و برخی از قسمت های PC می توانید به جایگزین کردن یک قطعه یدکی از PC استفاده کنید.
جایگاه لپ تاپ و PC در ایران
با وجودی که استفاده از لپ تاپ در کشورهای آمریکایی و اروپایی روندی صعودی دارد و در برخی کشورها لپ تاپ ها تا حدودی جایگزین Desktop شده اند این روند در ایران و به طور کلی در خاورمیانه آهنگی آرام دارد.
طبق اعلام سعادتخواه، کارشناس بخش توسعه شرکت سازگار ارقام رشد کند استفاده از لپ تاپ در کشور ما به دلایل مختلفی از جمله عدم آشنایی اکثر مردم با اموری مانند وایمکس و ایرلس در ایران است.
به گفته وی، در سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکایی کاربر لپ تاپ می تواند در هتل ها، رستوران ها، ایستگاه مترو، فرودگاه و… از اینترنت رایگان استفاده کند در حالی که این امکان در کشور ما تنها در پاساژ پایتخت و چند هتل تازه احداث وجود دارد.
از طرفی لپ تاپ در کشور ما هنوز به عنوان کالایی لوکس به حساب می آید. سعادتخواه عقیده دارد طبق بررسی های انجام شده رشد استفاده از لپ تاپ و جایگزینی حدودی لپ تاپ با PC را می توان طی سه سال آینده در خاورمیانه شاهد بود؛چرا که نحوه خرید مردم خاورمیانه با سایر کشورها متفاوت است.
به گفته وی، به طور کلی مردم کشور ما به خرید تک تک قطعات کامپیوتری و اسمبل کردن PC عادت دارند و معتقدند این نحوه خرید کامپیوتر باعث می شود، بهای کمتری بابت PC بپزدازند. در حالی که در سایر کشورها این طور نیست و خریداران ترجیح می دهند بابت یک کالای بسته بندی شده و کامل بدون دردسر اسمبل کردن هزینه کنند.
به گفته این کارشناس حتی اگر این اتفاق طی سه سال آینده رخ دهد و میزان استقبال و خرید لپ تاپ افزایش یابد باز هم DESKTOP جایگاه خود را دارد و از صحنه محو نمی شود.
زیرا تکنولوژی های جدید ابتدا برای DESKTOP طراحی و اجرا می شوند و پس از آن نوبت به لپ تاپ می رسد.
وی معتقد است پایین ترین قیمتی که برای یک لپ تاپ و PC می توان در نظر گرفت به ترتیب ۵۰۰هزار و ۲۰۰هزار تومان و بالاترین قیمت نیز متغیر است و این تغییر قیمت در PC مشهودتر است.
چرا که قطعات PC قابلیت ارتقا و جداشدن دارند و همچنین هر قطعه قیمت خاصی دارد. به عنوان مثال یک کارت گرافیک با قیمتی حدود ۵۰۰هزار تومان می تواند قیمتPC را افزایش دهد. ضمن این که چنین کارت گرافیکی نیاز به یک پردازنده قوی با قیمت بالادارد.
ختم کلام
حالاخودتان می توانید با یک،دو دو تا چهارتا ساده انتخاب کنید.
لپ تاپ یا DESKTOP!
اگر علاقه مند به بازی های رایانه ای و تماشای فیلم در صحنه نمایش های ۱۹ یا ۲۰ اینچ یا صحنه نمایش های عریض (WIDE) هستید، به شما PC را پیشنهاد می کنیم.
اما اگر از رایانه به قصد انجام امور شخصی و تجاری مهم استفاده می کنید و قصد دارید اطلاعات را در هر زمان و مکان در اختیار داشته باشید، لپ تاپ انتخاب مناسب تری است.

[ ٢٥ آذر ۱۳٩٠ ] [ ٤:۱٦ ‎ب.ظ ] [ ترکمان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

روستای ترکمان (منگاوی سابق ) از توابع دهستان ترک غربی جوکار شهرستان ملایر واقع در استان همدان می باشد این وبلاگ جهت معرفی روستا و آداب و رسوم آن در دهه فجر سال 1385 راه اندازی شده است .
صفحات اختصاصی
RSS Feed

FREE UPLOAD CENTER
FREE UPLOAD CENTER
FREE UPLOAD CENTER
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت

☆TURK music☆

Habibiyan


FREE UPLOAD CENTER