کندلج

     اطلاعات آماری وتاریخی وتفریحی وگردشگری

                                کندلج ((کوللی))

 

طبق مدارک شفاهی که بنده به آن دست یافته ام اسم قدیمی کندلج همان "کوللی" بوده است که یک واژه ترکی می باشد ودر زبان فارسی یعنی "خاکستر گاه" که اشاره به آتشکده های آذربایجان باستان دارد ورنگ خاک کوه"قره قوم" وبسیاری از کوههای کندلج مهر تاییدی برای آن است.البته لازم به ذکر است که مدرک کتبی برای تایید این گفته خود ندارم وسعی بر تحقیق بیشتر در این زمینه دارم.

 

طبق مرکزاطلاعات وآمار فرمانداری مرند روستای کندلج طبق سرشماری سال 1385 دارای بیش از600 خانوار میباشد.وجمعیت کل آن حدودا 2025 نفر است.

1010نفر این جمعیت را مردان و1015 نفر آن را زنان تشکیل می دهند.

تعداد افراد باسواد 1397 نفراست.

744نفرآنرا مردان و652 نفر آنرا زنان تشکیل می دهند.

امروزه بسیاری از جوانان دارای تحصیلات دانشگاهی در این روستا فاقد موقعیت شغلی می باشند. واین جای تاسف بسیار دارد.متاسفانه هنوز دراین روستا فرصتهای شغلی مناسب ایجاد نگردیده است.وتحقق این کار همیاری  وحمایت رجال و سرمای داران واصناف و... را می طلبد که در این روستا پا به عرصه پیشرفت گذاشته اند.

موقعیت جغرافیایی:

روستای کندلج مرکز دهستان میشاب شمالی است که از بخش مرکزی شهرستان مرند به شمار میرود.

از شمال به شهرستان مرند واز جنوب به رشته کوههای میشوع واز غرب به روستای "گلجار" واز شرق به روستای"ملا یوسف" منتهی می شود.از لحاظ مساحت و وسعت باغها وزمینهای زراعی بسیار وسیع تر از روستاهای اطراف خود است.

در حال حاضر دارای 3دستگاه مینی بوس وحدودا 10دستگاه سواری است که امور ایاب وزهاب این روستا را انجام می دهند.

روستای کندلج از لحاظ آبهای کشاورزی بسیار غنی است وقناتهای قدیمی و پر آبی دارد و علاوه بر آن بهره برداری از آبهای زیر زمینی در بسیاری از نقاط کندلج توسط موتورهای برقی و آبی به چشم می خورد واین به علت کوهپایه ای بودن این روستا است.

عمده ترین قناتهای کندلج عبارتند از:

خان کهریزی- منتج- کاظم آباد- درنجی- محراب- حسن بیگ- بالا کهریز-حسین آقا- الصلوات- کور کهریز- ممد کهریزی و...

عمده ترین موتورهای آب کشاورزی عبارتند از:

موتور آب حمزه هاشمپور(کاملی)- که در جاده کندلج واقع است- موتور آب قاشقالی- موتور حاج ابراهیم و..

مناطق با نام خاص:

در کندلج بعضی نقاط به اسم وجود دارند که مردمان از قدیم به این اسمها این زمینها را می شناسند:

قاشقالی- بایلنگه- قیزیل زمین- خنیه- قولوشلار- دوردورآباد- پادشاهلیق- ناسیب- شجاع جم- کورپولر قاباغی- پنجه گیر و... که در حال حاضر در مورد وجه تسمیه هرکدام از آنها تحقیق میکنم.

مکانهای تفریحی وگردشگری:

از جمله مکانهای تفریحی وگردشی که درسیزده بدر هرسال وایام تابستان مردمان بسیاری را از شهر تبریز ومرند و... به این روستا می کشاند عبارتند از:

 محراب باشی- گزین چمنی- درنجی باشی- کاظم آباد کهریزی-

ارباب باغی- حاج حسن یئری- حسن بی- منتش باشی- امامزاده- سد شهید کلانتری- که در زمان ریاست جمهوری آقای رفسنجانی ایجاد شده است.متاسفانه به دلیل نا آگاهی مردم وبی کفایتی شوراهای محترم فی زمان این سد درحاصلخیزترین زمینهای کشاورزی کندلج ایجاد شده است وجالب این است که آب این سد هیچکدام از زمینهای کشاورزی کندلج را پوشش نمی دهدوچون جاده "انامق" از کنار آن می گذرد متاسفانه به جای اینکه به سد کندلج مشهور شود به سد انامق مشهور شده است.

از جمله رودهای سیلابی که در فصلهای بارش باران از کوههای میشو وقره قوم سرچشمه می گیرند واز این روستا می گذرند عبارتند از:"قاباق چای- دالی چای"که عمدتا سیلابها از دالی چای می گذرند و وارد مرند می شوند.

مراکزوموسسات دولتی و...

اسامی موسسات و مراکزی که طی سالهای اخیر در کندلج تاسیس شده اند عبارتند از:

موسسات آموزشی ازجمله: مهد کودک- دبستان پسرانه ودخترانه- مدرسه راهنمایی پسرانه ودخترانه- دبیرستان شبانه روزی پسرانه- بازمتاسفانه بدلیل عدم مسئولیت پذیری شورای محترم فی زمان این دبیرستان به جای آنکه دبیرستان دخترانه باشد ودانش آموزان دختر کندلج در آن مشغول تحصیل باشند این مرکز به دانش آموزان پسر تعلق یافت تا خواهران دانش آموز این روستا با هزار مشقت وتحمل سرمای زمستان دردبیرستانهای مرند درس بخوانند و هر روز کنار خیابان منتظر آمدن مینی بوس های کندلج باشند.وپسران برومند سایر روستاهای مرند که... دراینجا تحصیل یابند.

 

مرکز دهداری- مرکز بهداشت ودرمان- پایگاه شهدای کندلج و...از جمله مراکز دیگر

 

واقع در کندلج میباشند. ضمنا کندلج دارای ایستگاه راه آهن بوده که امروزه به مخروبه تبدیل شده است و نیز دارای زیارتگاه و تپه باستانی و حمام قدیمی و درخت کاج باستانی میباشد. 

به تقل از وب سایت کندلج

/ 0 نظر / 18 بازدید