روستایی در زیر زمین

روستایی در زیر زمین

 

 

کشف دهلیز های قدیمی در روستای ارزانفود همدان

ارزانفود

 

خبرگزاری مهر نوشت:

 مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان از کشف مجموعه آثاری به صورت دستکند در عمق چهار تا شش متری زمین در غرب روستای ارزانفود استان همدان خبر داد.

اسدالله بیات با اشاره به اینکه روستای ارزانفود از توابع بخش مرکزی شهرستان همدان و در جنوب شرقی همدان واقع شده است، گفت: این مجموعه به صورت دستکند در بستری از سنگهای لاشه موسوم به شسیت ایجاد شده و بسیار گسترده است. وی افزود: این مجموعه شامل اتاقها، سالنها و راهروهای ارتباطی متعددی است که فضاهای موجود را به هم مرتبط می‌سازد.

بیات ادامه داد: ورودی فعلی مجموعه در رأس تپه و به صورت چاهکی به عمق تقریبی سه متر قرار دارد و ابعاد ورودی آن حدود 70 در70 سانتیمتر است. وی افزود: ورودی فعلی یکی از دریچه‌ها یا هواکش‌های مجموعه است که در سقف راهرویی تعبیه شده و توسط حفارگران بازگشایی شده است و این ورودی به یکی از اتاق‌های اصلی مجموعه منتهی می‌شود.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان ویژگی‌های این اتاق توضیح داد: محیط داخلی این فضا بسیار زیباست و به صورت دستکند در بستر سنگی ایجاد شده است که طبق بررسی‌های گروه اعزامی سازمان در جانب سمت راست، اتاق سکویی دیده می‌شود که در دوره‌ای به عنوان آخور احشام کاربری شده است.

وی خاطرنشان کرد: ابعاد اتاق‌ها با یکدیگر متفاوت است و ارتفاع تقریبی فضاها متغیر است و به طور میانگین به اندازه قد یک انسان (حدود 180 سانتیمتر) است. بیات ادامه داد: در بدنه این اتاق‌ها حفره‌های پیه سوز مانند متعددی دیده ‌می‌شودو فضاهای بازدید شده از 25 اتاق تشکیل شده است و راهروها و سالن‌های متعددی در آن به چشم می‌خورد.

مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: روستای ارزانفود بین کوهپایه‌های رشته کوه الوند محصور شده و به دلیل موقعیت خاص طبیعی محیطی سرسبز و آرامش‌ بخش همراه با چشمه‌سارها و جویبارهای فراوان را ترسیم کرده است. اسدالله بیات افزود: برای رسیدن به این روستا باید مسیر پرپیچ و خم و زیبای سداکباتان را پشت سرگذاشت پس از طی حدود 25 کیلومتر به روستا رسید و این روستا زمستان‌های سرد و برفگیری دارد.

/ 1 نظر / 10 بازدید
ارزانفودی

سلام دوست عزیز من از اهالی ارزانفود هستم خوشحال میشم به وبلاگ بنده هم سری بزنی از نظراتت استفاده میکنیم من شما رالینک کردم شما هم لینک بفرمایین.